Samsun'da yaygın olarak kullanılan bazı tekil yağmurlama başlıklarında su dağıtım deseninin ve üniformite katsayısının belirlenmesi
Determining the uniformity coefficient and water distribution characteristic in some single sprinklers which are widely used in Samsun
  1. Tez No: 105744
  2. Yazar: EMİNE EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET APAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
SAMSUN'DA YAYGIN OLARAK KULLANILAN BAZI TEKİL YAĞMURLAMA BAŞLIKLARINDA SU DAĞITIM ÖZELLİĞİNİN ve ÜNİFORMİTE KATSAYISININ BELİRLENMESİ ÖZET Yağmurlama sulama yönteminde temel amaç, diğer sulama yöntemlerinde de amaçlandığı gibi, sulama suyunun bitki kök bölgesinde uniform olarak en randımanlı şekilde depolanmasıdır. Bu amacın gerçekleşmesi, yağmurlama sulama yönteminin ana unsurlarından biri olan yağmurlama başlıklarının su dağılım özelliğinin doğru olarak saptanmasına ve saptanan sonuçların yağmurlama sulama yöntemi ile yapılacak sulama projelerinde doğru olarak uygulanmasına bağlıdır. Yağmurlama sulama yönteminde verilen suyun uniform bir şekilde dağılımı, yağmurlama başlık tipi, meme sayısı ve büyüklüğü, başlık tertip aralıkları, işletme basıncı, arazi şartlarında rüzgar hızı ve yönü, sıcaklık ve nem gibi etmenlerin etkisi altındadır. Bir yağmurlama projesinde lateral ve başlık aralıkları, rüzgar hızı ve yönü dikkate alınarak, farklı meme basıncı şartlarında tarlada yapılan deneme sonuçlarına göre saptanmalıdır. Yağmurlama sulama sistemleri çoğu zaman rüzgarın etkisi yeterince göz önüne alınmadan projelenmektedir. Oysa ki rüzgar büyük ölçüde yağmurlama başlığı performansını, dolayısıyla sulama randımanını etkilemektedir. Yağmurlama başlıkları belirli bir meme basıncında farklı tertip aralığında yerleştirildiğinde farklı ıslatma desenleri elde edilir. Islatma deseninde sağlanan suyun eş dağılım (üniformluk) düzeyi arttıkça sulama randımanı yükselir. Bir yağmurlama desenindeki su miktarlarının ne dereceye kadar uniform dağıldığı, Eş Dağılım (üniformluk) Katsayısı ile belirlenir. Uygulamada Christiansen'in Üniformluk Katsayısı (CU) yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Samsun'da yaygın olarak kullanılan bazı yağmurlama başlıklarının arazi koşullarında, belirli bir meme çapında, farklı çalışma basıncı ve tertip aralıklarındaki su dağılım özelliklerinin saptanması ve uygulanabilirlik sınırlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla arazi denemelerinden elde edilen veriler girdi olarak kullanılarak, CATCH3D bilgisayar programı yardımıyla en uygun sistem tertibi belirlenmeye çalışılmıştır. Materyal olarak alınan beş adet yağmurlama başlığı O.M.Ü. Kampus alanı içerisindeki deneme alanında test edilmiş ve su dağılım desenleri belirlenmiştir. Sonuçlara göre; Bereket3 yağmurlama başlığı için en uygun işletme koşulları, işletme basıncı 3.0 atm ve tertip aralığı 12x1 8m, Bereket2 yağmurlama başlığım için işletme basıncı 3.5 atm ve tertip aralığı 12x18m, Egeyıldız yağmurlama başlığı için işletme basıncı 2.5 atm ve tertip aralığı 6x1 8m, Göktepe yağmurlama başlığı için işletme basıncı 2.5 atm ve tertip aralığı 6x12m, son olarak Ateşler yağmurlama başlığı için işletme basıncı 4.0 atm ve tertip aralığı 12x18m olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yağmurlama Başlığı, Christiansen Üniformite Katsayısı Rüzgar Hızı, Tertip Aralığı, Su Dağılım Deseni.
Özet (Çeviri)
IV DETERMINING THE UNIFORMITY COEFFICIENT AND WATER DISTRIBUTION CHARECTERISTIC IN SOME SINGLE SPRINKLERS WHICH ARE WIDELY USED IN SAMSUN ABSTRACT The basic aim of sprinkler irrigation method as the other irrigation methods aim is to store the irrigation water profitably as uniform in the root zone of the crop. The realization of this aim depends upon both that the water distribution curve of sprinkler, which is one of the main elements of the sprinkler irrigation method, is determined correctly and that the determined results are applied correctly in the irrigation project which will be carried out by using the sprinkle irrigation method. The disribution of the applied water as uniform in sprinkle irrigation method is under the effect of the factors such as sprinkler type, the number and the size of nozzle, sprinkler arrangement spaces, working pressure, the speed and direction of the wind, temperature and humidity in the outdoor conditions. Sprinkler and lateral spacing should be determined by taking the speed and direction of the wind into consideration according to the results of the test which is applied in the field in the conditions of different nozzle pressure. Irrigation systems have been generally projected without considering the effect of the wind efficiently. However; wind has often affected the performance of sprinkler and that also affects the irrigation efficiency. Different wetting figures are obtained when the sprinklers are arranged with different spaces in a certain nozzle pressure. Irrigation efficiency increases in the proportion of water uniformity in the figures. How much the amount of water in sprinkler irrigation is distributed as uniform is determined by the uniformity coefficient. In the application Christiansen's Uniformity Coefficient has been widely used. The aim of this study is to determine the application limits and the curves of water distribution in different working pressure and arrangement spacing in a certain nozzle diameter in the outdoor conditions of some irrigation sprinklers which are widely used in Samsun. With this purpose the most appropriate system arrangement has been tried to be determined by using the data as input gained with the experiments on the field with the help of a computer programme called CATCH3D. Five sprinklers taken as material have been tested in the experimental area of 1 9 May University Campus and the water distribution characteristic have been determined. According to the results gained; the most suitable working conditions for Bereket3