Yüzeylerin dokusal ifadeleri ile mekan kimliğinin oluşturulmasında yapısal çözümlemeye dayanan bir yöntem önerisi
Suggestion of a method based on the structural analysis of space identity constitution with the textural statements of surfaces
  1. Tez No: 105846
  2. Yazar: DİDEM BAŞ YANARATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
m ÖZET Sosyal bir varlık olan insan, yaşantısının her anında bireysel kimliğinin gerektirdiği yaşam koşullarına uygun ortamların arayışı içindedir. Bu ortamların yaratıcısı olan tasarımcı, kullanıcıya arayışı içinde olduğu yaşam tarzım“mekan”olarak sunmalıdır. Mekan kimliği; kullanıcının, kendisine sunulan yaşama ortamım benimsemesini sağlayan, sosyo-kültürel yapısına uygun etkileşimlerin, tasarımcı tarafından mekan aracılığı ile ifade edildiği bir“bildiri”'dir. Her biri farklı sosyo-kültürel yapıya sahip kullanıcı kitlesine cevap verebilen mekanlar yaratabilmek için tasarımcı, kullanıcının algılayabileceği evrensel bir tasarım dili kullanmalıdır. Kullanıcıya, arayışı içinde olduğu mekan kimliğini, tasarım olarak anlatabilmesi için tasarımcı, belirli ifadeler taşıyan mekansal öğelerin anlam karşılıklarını yorumlayabilmelidir. Mekan dili olarak tanımlayabileceğimiz, böyle bir anlatım mekanizmasının mantıksal bir düzen içinde kurulması anlamına gelen yapılandırma, ancak dilbilgisi kurallarının belirlendiği yapısal çözümlemeye dayanan bir yöntem geliştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Mekan kimliğinin anlatılabilmesini sağlayan yapısal çözümleme; dilbilim başta olmak üzere, tüm sanat dallarının ve tasarım etkinliğine dayanan tüm disiplinlerin toplumların sosyo-kültürel kimliklerini anlatan, evrensel nitelikte birer iletişim aracı gibi ele alınmasını sağlayarak başlı başına bir yöntembilimi olan“göstergebilim”'in kuramları içinde gerçekleştirilebilmektedir. Tasarım etkinliğine dayanan diğer tüm disiplinlerde de olduğu gibi, iç mimarlık alanında da tasarımcıya,“kullanıcının sosyal bir varlık olarak aradığı duygusal etkileşimleri mekanda özgün bir anlatım içinde ifade edebilme”yetisinin kazandırılması; mekanların yaşayan, kimlikli birer sanat tasarımları olarak ortaya konulmasında mesleki egitime bağlı önemli bir etkendir. Bu önem üzerine gerçekleştirilmesine gerek duyduğumuz çalışmamızda;“kullanıcıma, mekanı oluşturan yüzeyler ile karşılaştığı andan itibaren gerçekleşen görsel algı sonucunda fark ettiği dokusal ifadelerin, mekan kimliğinin oluşturulmasında tasarımcı tarafından yorumlanmasına dayanan bir anlatım, analiz yöntemi”önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ever\r instant of his life human as a social living creature is in the search of suitable environments to his living conditions needed for his individual identity. Designer being the creator of these environments has to perform the life styles as“the space”that the user is in expected. The identity of the space that is expressed by the designer in the mean of space is a ''proclamation“ of the suitable effections to socio-cultural structure of the user that provide him to adjust the living environment which is being performed to himself. A universal design language that the user can perceived has to be used by the designer for creating the spaces answering each of the users who has individual socio-cultural structure. For performing to the user the identity of the space as a design that he is in expected the designer should have to interpret the meaning of the spacial components carrying definited statements. The structuring means the setting of such an expression mechanism which we can define as the space language in a logical order is being possible by only suggestttng a method based on the stuctural analysis in defining of the linguistic rules. The stuctural analysis providing the mean of the space can be expressed can be realized in the theories of 'the semiotic”which is an indiviual methodical science providing to study all the art science, all the disciplines based on the design activitiy and before all else the linguistics as a communication canal in the mean of the universal expressing the socio-cultural identities. The earning to the designer in interior architecture as in all other disciplines based on the design activity of the ability“performing the sentimental influences which is expecting for the user as a social living in an original expression”is an important factor dependent on academical education for creating the spaces as a living, identical product of art In our ftudy that we needed to realized for this purpose“An expressing, analysts method based on, the statement of the textures noticed in the result of the visiual sensation of the user occured in the first contact with the surfaces of the space explained by the designer in forming space identity”is being suggestted.