Güç sistem stabizörlerine yapay sinir ağları yaklaşımı
- Tez No: 105859
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOCAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET GÜÇ SİSTEM STABİZÖRLERİNE YAPAY SİNİR AĞLARI YAKLAŞIMI ULUER, Mehmet Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Anabilim Dali, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. İlhan Kocaarslan Haziran 2001, 76 sayfa Bu tezde güç sisteminin stabilizasyonu ve bu konuda yapılan çalışmalar araştırılarak açıklanmıştır. Bir adapte edilebilir ve bir bulanık güç sistemi stabilizasyonu örneklerle gösterilmiştir.Bir yapay sinir ağı programı dizayn edilerek giriş vektörlerinin sınıflandırılması yapılmıştır. Çeşitli tipte sistem stabilizörleri uygulanışı ve bir yapay sinir ağı sistem stabilizörü simülasyonu ele alınmıştır. Bunun kapsamının genişletilebileceği anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Güç sistem stabilizörleri, Bulanık mantık, Yapay sinir ağlan.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ARTIFICIAL NEURAL NETWORK APPROACH TO THE POWER SYSTEM STABILISERS ULUER, Mehmet Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electric and Electronics Engineering, M.Sc. Thesis Supervisor : Prof. Dr. İlhan Kocaarslan June 2001, 76 pages In this thesis the power system stabilisers and the research carried on this subject accounted for, an adaptive and a fussy power system stabilization are shown with examples.A neural network program is designed and the input vectors are clustered by the neural system. Various types of system stabilizors ara demostrated and a neural system stabilizor simulation is employed. It is undestood that the covarage of this can be enlarged. Key Words : Power system stabilisers, Fussy logic, Artificial neural networks.