Günümüz ürün geliştirme sürecinde bilgisayar tabanlı üçboyutlu modelleme
Computer aided 3D modeling in today's product development process
  1. Tez No: 106605
  2. Yazar: ALPER UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARSLAN ÖZBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Industrial and Industrial Engineering, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, günümüz ürün geliştirme sürecinde tasarımdan üretime uzanan tüm aşamalarda önemli bir rol üstlenen bilgisayar destekli üçboyutlu modelleme teknolojilerinin neler olduğunun, çalışma yapılarının ve uygulamaların gerçekleştirilmesinde kullanılan temel mantıkların incelenmesidir. Buna ek olarak, kullandığı sistemlerin altında yatan bilimsel detayları öğrenerek kendisini geliştirmek isteyen, içinde bulunduğu ekipte benzer teknolojileri kullanan insanlarla ortak dili yakalamayı hedefleyen veya konuya ilgi duyan kişilere önemli bir kaynak oluşturmak da ikincil amaçtır. Birinci bölümde, bu teknolojilerin tarihsel gelişimi, güncel kullanımdaki tipleri, endüstrideki önemi, uygulama alanlarının yam sıra, konuyla ilgili temel kavram ve tanımlara da yer verilmiştir. İkinci bölümde, üçboyutlu modelleme yazılımlarındaki çalışma çevresinin nasıl yapılandırılmış olduğu, bu yapımn işleyişi ve temel fonksiyonlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, veritabanı yapısı ele alınarak, mevcut sistemlerinin neler olduğu, nasıl çalıştıkları ve birbirlerine karşı avantaj ve dezavantaj lan incelenmiştir. Dördüncü bölümde, günümüzde büyük yaygınlık kazanan yüzey modelleme yöntemleri üzerinde durularak, bu sistemin temel kavramları, işleyiş ve çalışma mantıkları anlatılmıştır. Beşinci bölümde, üçboyutlu modelleme uygulamalarında modelleri oluşturmada yaygın olarak kullanılan yöntemler, yaklaşmalar ve stratejiler incelenmiştir. Altmcı bölümde, oluşturulan üçboyutlu modeller üzerinde gerekli düzenleme ve düzeltmelerin nasıl yapıldıkları ve bu uygulamalar sırasında izlenmesi gereken stratejilerin neler olduğu anlatılmıştır. XIIYedinci bölümde, parametrik modelleme kavramı incelenerek, bu sistemin işleyiş biçimi ve temel kavramları açıklanmıştır. Sekizinci bölümde, bilgi tabanlı mühendislik kavramının ne olduğu, nasıl çalıştığı ve uygulama alanları anlatılmıştır. Dokuzuncu bölümde, bilgisayar ortamında oluşturulan üçboyutlu modellerin, farklı yazılımlar arasında taşınabilirliğini sağlayan veri alışverişi yöntemlerinin neler olduğu ve nasıl çalıştıkları açıklanmıştır. Sonuç bölümündeyse, bu teknolojinin üretim sürecine katkıları ve mevcut sorunları ele alınmıştır. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main goal of this work is to introduce the basic logic behind the computer based 3D modeling concepts, which take invaluable role in industrial applications that are ranging from industrial design to manufacturing of today's product development process. Besides, the second important issue in this work is aimed to make an important resource for the people who take part in a team using these technologies and get them acquiented with the its language and allow them to communicate with it while using, and pave the way for people to empower themselves with the scientific details of these systems as well. The first chapter consists of the following issues; the time history of these modeling technologies, the types which are currently used, the significance of the modeling technologies in the industry, the application areas, the basic concepts and the definitions used. The second chapter explains the structure and the features of the working environment of 3D modeling software, the working principles and the basic functionality of these systems. In the third chapter the database concept is reviewed and the types of databases currently used in modeling systems are mentioned. Also, their working principle and the relative advantages and the disadvantages are discussed. The fourth chapter give an insight to the very renown surface modeling methods of today and their basic concepts, operating and working principles as well. In the fifth chapter the most common usage of the modeling approaches, strategies and methods of the 3D modeling applications are investigated. The sixth chapter explains how-tos, the guidelines of the editing of 3D models and the strategies involved in these processes. XIVIn the seventh chapter, the parametric modeling concept is taken under scrutiny and the working types and basic concepts of it are explained. The eighth chapter explains what the knowledge based engineering is, how it works and its application areas. In the ninth chapter the types of the data exchange methods of 3D models created in computer environment are explained. It also gives explanation on how they work. In the conclusion chapter the values of this technology effecting the product development process and its current drawbacks are discussed. XV