Tüm vücut cildinin 6 MeV elektron demeti ile ışınlanmasında sabit huzme-hareketli masa tekniğinin uygulanabilirliği ve dozimetrisinin araştırılması
Total body skin irradiation with 6 MeV electron beam-applicability of fix beam and moving table with dozimetric investigation
- Tez No: 107585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KEMİKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada amaç; mycosis fungoides'in tüm vücut elektron tedavisinde homojen doz dağılımını elde etmek ve daha kısa zamanda ışınlama yapabilmek için hareketli bir masa geliştirmek ve bunun kullanılabilirliğini araştırmaktır. MATERYAL-METOD: Bu çalışma için hareketli masa geliştirildi. Öncelikle, Philips SL-25 Lineer hızlandırıcıda 6 MeV elektron demetinde 25x25cm'lik kon ile demet karakteristikleri incelendi. Tedavi için gerekli %85 profil genişliğinin elde edilememesi nedeniyle foton kolimatörü kullanıldı. Alan SSD=115cm'de 40x40cm ayarlandı. Bu koşullarda hareketli masa kullanılarak, su fantomu, film ve termoluminesans dozimetri ile, %85 profil genişliği ve yüzey dozları ölçüldü. Sonuçlar homojenite yönünden değerlendirildi. BULGULAR: Hareketli masa tekniği ile, SSD=115cm'de foton kolimatörleriyle 40x40cm alanda %85 profil genişliği 27cm, yüzey dozu %75 olarak bulundu. Profil genişliğinin hasta tedavisi için yeterli olmaması nedeniyle kranyo-kaudal doğrultuda 2 bitişik alan kullanılması sonucunda %85 profil genişliği 62cm olarak tespit edildi. Yüzey dozları 0.75cm perspeks levha kullanılarak %85'in üzerine çıkarıldı. Tüm vücutta farklı noktalarda TLD ile yapılan ölçümlerde, gövdede ±%5 doz inhomojenitesi bulundu. Kafa tepesi ve parmak aralarında %6'ya varan doz fazlalığına karşılık vücudun kendi kendini gölgelediği koltuk altı, perine bölgelerinde %90'ın üzerinde doz düşüklüğü tespit edildi. Bu doz farkı fantoma pozisyon verilemesinden kaynaklandı. TARTIŞMA-SONUÇ: Hareketli masa tekniği kullanılarak 6 MeV elektron huzmesiyle tüm vücut cilt ışınlaması, standart tedavi mesafesine yakın bir uzaklıkta ve 20 dakika civarında bir sürede yapılabilmektedir. Bu teknikle hastanın yatarak tedavisini sürdürebilmesi, ayakta yapılan tedavilere göre gerek hasta rahatlığı gerekse pozisyon vermedeki doğruluk ve kolaylık açısından büyük avantaj sağlamaktadır. ± %5 doz inhomojenitesi sağlanan bu ışınlamada eksik doz alan bölgelerin dozları ilave ışınlama ile tamamlanmalıdır. 44
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY SUBJECT: The purpose of this work was to development and use moving couch to deliver a uniform dose distribution in patient treated with total skin electron therapy. MATERIAL AND METHOD: A moving-couch for TBSI (total body skin irradiation) system has been designed and constructed. Philips SL-25 Linear accelerator with 6 MeV electron beam was used and beam characteristics for this energy at 25x25cm cone was examined. As 85% profile width was not obtained with this cone, photon collimators used. The field was adjusted to 40x40cm at SSD=115cm and in this condition with moving couch 85% profile width and surface dose was measured with water phantom, film and TLD. The results are evaluated according to the homogeneity. RESULTS: With moving couch technique, the 85% profile width was found 27cm and surface dose was 75,3%. Because the profile width was not sufficient, two adjacent field was used in cranio-caudal direction. In according to this 85% profile width was as measured 62cm. The perspex beam spoiler of 0.75 cm gave rise to surface dose above 85%. With TLD a ±5 % dose inhomogeneity was found at different body points. 6% over dose was measured at apex of head and dorsum of hand and shoulder while % 90 under dose at points such as axilla and perinea CONCUSION: This technique provided good lying position compared to that of Stanfort technique. Although a ± 5% dose inhomogeneity obtained at the dorso of body a boost dose has to be delivered to the location with under dose. The short treatment time of this technique was also an advantage for the conformity and set-up of the patient. 45