Etilnitrozoüre uygulanmış ratlarda karaciğer ve kalın bağırsak tümör belirteç enzimlerin aktivitelerinin incelenmesi
Alteration of tumor marker enzyme activities in ENU treated rat colonal and liver tumoral tissues
- Tez No: 107656
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
6. ÖZET ETİLNİTROZOÜRE UYGULANMIŞ RAT KARACİĞER VE KALIN BAĞIRSAK DOKULARINDA TÜMÖR BELİRTEÇ (MARKER) ENZİM AKTİVİTE DEĞİŞİMLERİ Bu çalışmada kanserojenik ve mutajenik bir bileşik olan ENU'nin rat karaciğer Hekzokinaz, Glukoz-6-Fosfat Dehidrogenaz, Alkol Dehidrogenaz, 51 Nükleotidaz ve kalın bağırsakta Aril-Sülfataz-B enzim aktiviteleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ratlara !«'? ay ı 300mg/kg ENU intraperitonel enjeksiyon yapılmıştır. ENU'nin Hekzokinaz ve 51 Nükleotidaz enzim aktivitelerini inhibe ettiği ancak Glukoz- 6-Fosfat Dehidrogenaz, Alkol Dehidrogenaz ve Aril Sülfataz-B enzim aktivitelerini artırdığı gözlenmiştir. Araştırmada saptanan ınhibisyon ve aktivasyon oranları sırasıyla %60, %&fc\e % 1 25., %27,5, %42,5 şeklindedir. 34
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY ALTERATION OF TUMOR MARKER ENZYME ACTIVITIES IN ENU TREATED RAT COLONAL AND LIVER TUMORAL TISSUES. In the present study it was aimed to find out that the possible activity alterations of Hexokinase, Glucose-6-phosphate Dehydrogenase, Alcohol Dehydrogenase, 51 Nucleotidase and Aryl Sulphatase-B in ENU treated rat colonal and liver tissues. Rats were injected (i.p.) by ENU 300 mg/kg weekly for six months. It has been observed that ENU inhibited Hexokinase, 51 Nucleotidase enzyme activities but activeted Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase, Alcohol Dehydrogenase, Aryl Sulphatase-B enzyme activities. The rate of inhibition and activation were 60%, 60% and 125%, 27,5%, 47,5% respectively. 35