Merinos ve Akkaraman ırkı kuzularda plazma Cu, Zn ve Fe düzeyleriyle canlı ağırlık arasındaki ilişkiler
The Relationship between body weight and plasma Cu, Zn and Fe levels of merino and akkaraman lambs satting up after withdrown milk
- Tez No: 108159
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ SERPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (VET) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ /KONYA 2001 Emine Erdem YÜRÜR Sütten Kesildikten Sonra Besiye Alınan Merinos ve Akkaraman Irkı Kuzularda Plazma Cu, Zn ve Fe Düzeyleri ile Canlı Ağırlık Arasındaki İlişkiler Bu çalışma Konya Merkez Hayvancılık Araştırma EnstHüsü'nde yetiştirilen Merinos ve TİGEM Gözlü İşletmesi'nden sağlanan Akkaraman Irkı sütten kesilme dönemindeki 10'ar adet kuzu üzerinde gerçekleştirildi. Deneme başlangıcında canlı ağırlıkları ölçülen kuzulardan 10 hafta boyunca haftada bir kez alınan kan örneklerinde plazma Cu, Zn ve Fe düzeyleri saptandı. Deneme sonunda hayvanların cardı ağırlıkları ölçüldükten sonra hayvanlar kesildi, sıcak ve soğuk karkas ağıklıklan belirlendi ve plazma Cu, Zn ve Fe düzeyleri arasındaki etkileşimlerle, bu düzeylerin canlı ağırlık ve karkas ağırlığı üzenideki etkileri araştırıldı. Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre ile belirlenen plazma Cu, Zn ve Fe düzeylerinin haftalara göre önemli salınanlar göstermiş, tüm haftalık değerler ortalamasının Merinos ırkı kuzularda Cu, Zn ve Fe için sırasıyla 99 ± 0.14, 50 ± 0.19 ve 170 ± 0.53, Akkaraman ırkı kuzularda sırasıyla 98 ± 0.22, 48 ± 0.20 ve 182 ± 0.73 ug/dl olarak ölçülmüştür. Plazma Cu, Zn ve Fe düzeylerinin ırklar arasında farklılık göstermediği saptanmış, sadece Akkaraman ırkı kuzularda plazma Zn ve Fe düzeyleri arasında önemli bir ilişkinin varlığı gözlenmiş (p < 0.05), plazma Cu, Zn ve Fe düzeyleri ile canlı ağırlık arasında bir ilişki saptanamamıştır. 38
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (VET) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA 2001 The Relationship Between Body Weight and Plasma Cu, Zn and Fe Levels of Merino and Akkaraman Lambs Satting Up After Withdrawn Milk This study has been carried out on 10 sample of lambs of Merino and Akkaraman races obtained from TİGEM Gözlü Institution at the end of satting up after withdown milk period from Institute of Veterinary Research in Konya. At the beginnig of work, in the first step living veights of sample lambs choosen were taken and in the second step blood was taken once per week from weighted lambs over the ten weeks and then plasma Cu, Zn and Fe levels in the blood were determined. At the end of study, after taking their living weights, the lambs were sloughtered, hot and cold skeletal weight were determined and then the interactions between plasma Cu, Zn and Fe levels were determined as well as the effects of levels on living weights and skeletal weights were tested. It has been seen that plasma Cu, Zn and Fe levels determined using Atomic Absorption Spectrometer have shown an important Auctions from week to week, average values over week of Cu, Zn and Fe have been determined to be 99 ± 0.14, 50 ± 0.19 and 170 ± 0.53 for Merino races lambs and 98 ± 0.22, 48 ± 0.20 and 182 ± 0.73 ug/dl for Akkaraman races lambs, respectively. It has been noticed that plasma Cu, Zn and Fe levels do not shows difference from race to race, only an important relation between plasma Zn and Fe levels on Akkaraman race lambs has been seen ( p < 0.05), any relations between plasma Cu, Zn and Fe levels and living weights has not been observed. 39