Perkütan transluminal koroner anjioplasti (PTKA) ve koroner arter bypass cerrahisi (KABC) öncesi ve sonrası yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Comparison of quality of life (QOL) and investigate the effective factors before and after coronary artery bypass grafting (CABG) and percutaneous transluminal angioplasty (PTCA)
  1. Tez No: 108430
  2. Yazar: KIYMET A. MUAMMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
KABC ve PTKA olan hastalarda işlem öncesi ve sonrası yaşam kalitesini ve etkileyen faktörleri araştırmak ve kliniğimizde uygulanan rehabilitasyon çalışmalarını yönlendirmede katkıda bulunabilecek ipuçlarını saptamak amacıyla bu çalışmayı plan ladık. Çalışmamız İstanbul Üniversitesi, Kardiyoloji Enstitüsü'ne başvuran İKH tanısı ile yatırılıp konsey karan ile KABC ve PTKA uygulanması karan alınan hastalar da gerçekleştirilmiştir. Araştırmayı 50 KABC ve 43 PTKA hastası tamamlayabilmiştir. KABC grubu hastalann yaşlan 39-70 arasında olup, yaş oıtalamalan 59.94±9.15'dir. PTKA grubundaki hastalann yaşlan 34-70 arasında olup, yaş oıtalamalan 54.23±9.88'dir. Çalışma öncesi hasta ile görüşüldü, klinik durum ve dosya bilgileri incelen di. Tüm hastalara semptom, risk faktörleri, sağlık durumu, GYA ve alışkanlıklan, eği tim ve sosyoekonomik düzeyi, işe dönme ve aile durumu gibi bilgilerin yer aldığı genel durum değerlendirme anketi; egzersiz kapasitesi, psikolojik durumu ve yaşam kalitesini açıklığa kavuşturacak değerlendirme anket formlan uygulandı. Başlangıçta yapılan bü tün değerlendirmeler hastaneden taburcu olduktan 1 ay sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, our objective was to compare quality of life (QOL) and inves tigate the effective factors before and after coronary artery bypass grafting (CABG) and percutaneous transluminal angioplasty (PTCA), therefore have some insight about the cardiac rehabilitation program. Patients who have undergone CABG and PTCA in Istanbul University In stitute of Cardiology were included in the study. 50 CABG and 43 PTCA patients were included in this study. The ages of the patients in the CABG and PTCA groups were between 39 and 70 (mean 59.94±9.15) and between 34 and 70 (mean 54.23±9.88) re spectively. The general evaluation form included symptoms, risk factors general health condition, activities of daily living (ADL), education, social-economic status, return to work and family status. Questionnaires for QOL, exercise capacity and psychologic condition were filled in: These questionnaires were performed before and one month after hospital discharge. In two group (CABG and PTCA) there were significant improvement in physical activity (p**68 Heart Association (NYHA) functional status. Improvement in dyspnea was more marked in the PTCA group.