Somatostatin ve hiperbarik oksijenin yara iyileşmesi üzerine etkileri (Deneysel çalışma)
- Tez No: 108513
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma, normal ve octreotide ile baskılanmış koşullarda karın ön duvarında yapılan insizyonlarda, HBO2 tedavisinin iyileşmeye olan etkilerini araştırmak amacıyla, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Deney Hayvanı Yetiştirme ve Araştırma Laboratuvannda, Mayıs 2000 ve Haziran 2000 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada, ağırlıkları 210- 240 gram arasında değişen, erkek 32 adet Wistar türü albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar deney süresince kafeslerde tutuldu, şehir suyu ve standart ticari sıçan yemi ile beslendi. Denekler her grupta 8 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Birinci gruba sadece cilt- ciltaltı- kas dokusu insizyonu; ikinci gruba insizyonu takiben octreotide; üçüncü gruba insizyonu takiben HBO2 tedavisi; dördüncü gruba insizyonu takiben octreotide ve HBO2 tedavisi uygulandı. Denekler postoperatif yedinci günde eter anestezisi ile uyutularak insizyon hattını içine alacak şekilde dokular anblok olarak çıkarıldı. İnsizyona ait gerilme dirençleri ölçüldü. Ayrıca alınan doku örnekleri histopatolojik olarak kollajen açısından; biyokimyasal olarak da hidroksiprolin düzeyleri açısından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda; octreotide' in doku gerilim kuvvetini ve fibrozisi belirgin olarak azalttığı (p< 0.05 ve p< 0.05), HBO2 tedavisinin ise hem normal yaralarda hem de octreotide uygulanmış deneklerin yaralarında doku gerilim kuvvetini, doku hidroksiprolin seviyelerini ve fibrozisi belirgin olarak arttırdığı (p< 0.05, p< 0.05 ve p< 0.05) tespit edildi. Sonuç olarak; octreotide' in yara iyileşmesini azalttığı, HBO2 tedavisinin ise, octreotide verilen ve verilmeyen sıçanlarda yara iyileşmesini arttırdığı görülmüştür. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study is to evaluate the effects of hyperbaric oxygen therapy on healing of abdominal midline wounds on rats with and without octreotide application. Thirty two male Wistar- Albino rats were used in this study. The rats were divided into four groups of eight rats. In the first group only midabdominal incision was applied and the wound was closed by sutures. In the second group octreotide application, in the third group hyperbaric oxygen therapy and in the fourth group hyperbaric oxygen therapy and octreotide were applied following the same procedures done in the first group. On the seventh postoperative day all rats were anesthetized with ether and incision scar tissue was removed en- blok with whole abdominal wall. Tissue samples were taken for tensile- strength measurements of physical evaluation, tissue hydroxyproline measurements of biochemical evaluation and fibrosis score of hystopathological assessment. Although wound tissue tensile- strength and fibrosis score were significantly decreased in rats with octreotide application (p< 0.05 and p< 0.05).