Mehmet İsmail'in 'Bu Kan Yerde Kalan Değil' adlı şiir kitabının üslubu
  1. Tez No: 108903
  2. Yazar: ALİ ÖZŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
TEZOZU Tezim Mehmet İsmail'in“Bu Kan Yerde Kalan Değil”adlı şiir kitabının üslûp incelemesidir. İki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm şairin hayatı ve edebi kişiliğini ikinci bölüm ise şiire temayülünü, şiirinin varoluş safhalarını, şiir anlayışını, şiirinin dış yapı ve muhteva özelliklerini incelemektedir. Birinci bölümün amacı şairin hayatı ve edebi kişiliği hakkında aydınlatıcı bilgi vermek ve bu suretle“insan - eser ilişkisi”ni ortaya koymaktır. İkinci bölüm ise şairin şiirlerini yazarken bu şiirlere etki eden üslûp özelliklerini bulmaya ve açıklamaya çalıştığımız bölümdür. Tez çalışmasının sonunda şairin sağlam bir üslûba sahip olduğu görülmüş, Gerek şekle hâkimiyeti gerekse hayal gücünün kuvvetli olması şairin bu sağlam üslûbu kazanmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT My thesis is on evaluation of Mehmet İsmail'in poeyry through his book named 'Bu Kan Yerde Kalan Değil'. It consists of two chapters. In the first chapter, I mentioned about the life and personality of the poet and in the second chapter I evaluated his tendeney to poem, and existence phases of the poet, his poet insight, the outer construction of his poetry and contents of specialities. The first chapter aims to give information about the life of the poet and his literary personality and thanks to this, to show the realition between“humanbeing - work of art.”I the second chapter I tried to find and explain the factors which influence the poetry while he was writing his poems. At the end of thesis I understood that he has a splendid style. Either his authority on the frame of the poem or his imagination, make his poetry splendid.