Türk futbol hakemlerinin sosyo-ekonomik yapılarının incelenmesi
The Analysis of socio-economical state of the Turkish referees
- Tez No: 109119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yapılmış bulunan bu çalışmada Türkiye 1., 2., 3. Profesyonel Ligi klasman hakemleri ile amatör kümede görev yapan il hakemlerinin sosyal yapılan incelenmiş bulunmaktadır. Araştırmamızda hakemlerimizin sosyal yapılarını belirlemek için, uzman öğretim elemanlarıyla birlikte hazırlanmış olan anket hakemlere uygulanmıştır. Anketi araştırmamızda kullanmadan önce 50 kişilik bir grup üzerinde teste tabi tutulmuştur. Anketimizde anket sorulan ile ilgili gruba çıkabilecek muhtemel aksaklıklan belirlemeye çalışarak anketimin güvenilirliği sağlanmaya çalışılmıştır. Anketi değişik kategorilerdeki 200 futbol hakemine uygulandı. Elde ettiğimiz sonuçlara bakarak hakemlik kategorileri arasındaki farklılıklan tespit ederek mukayeseler yapıldı ve bazı sonuçlar alındı. Elde ettiğimiz sonuçlara göre üst seviyelerde maç yöneten hakemlerin diğer arkadaşlarına göre aile yaşantılannın daha düzenli olduğu, ailelerine bağlı, meslek hayatlannda başanlı olduğu, kültürel alanlarda faal olduğu bulgulanna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we worked on the social situation of the referes thatin Turkish 1st, 2nd, 3rd professional and amateur leagues. In our research, to realize the social situation of our referes, first we asked questions which we have prepared whith our expert edurators to 50 referes. We worked on the questions to obtain the reliability of the questions. Them we asked 200 referes from diffrent from diffrent categories. We realized and compared the diffrences between the categories according to results. According the results we obtained The referes who guide the upper class matches are living tidier in their private life, more successful in their profession and more active on cultural life. vi