Belediyelerde özelleştirme (Adapazarı Belediyesi örneği)
Privatization in municipalities (The case of Adapazarı Municipality)
  1. Tez No: 109140
  2. Yazar: RIDVAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHANGİR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yerel sorunları aşmada yerinden yönetimin en önemli organı olan belediye örgütü; ülkemizde ilk örnek olarak 1855'te İstanbul'da Şehremaneti adı altında kurulmuş olmasına karşın, belediyelerin idari ve mali sıkıntıları hiç bitmemiştir. 1980 sonrası ülkemizde önemli artış gösteren özelleştirme uygulamaları belediyeler için bir açılım ve çıkış noktası olmuştur. Adapazarı Belediyesi de 1994'te özelleştirmeyi bir açılım noktası olarak ele almıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde ülkemizde belediyelerin kurumsallaşma süreci ve belediye hizmetlerinin niteliği ele alınmaktadır. İkinci bölüm özelleştirme kavramı, dünyada ve ülkemizde belediyeler açısından özelleştirme ve uygulamaları, özelleştirme yöntemleri, faydalan, sınırlamalar ve özelleştirmeden doğan sıkıntıları içermektedir. Üçüncü bölümde Adapazarı Belediyesi'nin özelleştirme uygulamalarından örnekler alınmış ve bu uygulamaların ne kadar isabetli sonuçlar doğurduğu anlatılmıştır. Adapazarı Belediyesi'nde 1994'te kısmen uygulamaya başlanılan özelleştirmeler, 1997 yılı ile birlikte bir programa alınmış ve belediye hizmetlerinde maksimum özelleştirme hedef tutulmuştur. 1994 yılında 2.264 olan personel sayısı 2001 yılında 935'e kadar çekilmiştir. Özelleştirme sonrası Belediye hizmetlerinde etkinlik ve verim artmış, ekonomik tasarruf sağlanmış, siyasi etkileşimin olumsuzlukları engellenmiş, teknoloji yoğun ve kalifiye elemanlarla hizmet üretimi sağlanmıştır. "i.C. YÛKSES1.ĞC&S.TİM KU&VW VI DOECOmanTASYQN MEWSS
Özet (Çeviri)
SUMMARY Municipal organization as the most important organ of decentralization to cope with local problems was established firstly in 1855 in Istanbul under the name of şehremaneti but admmistravite and fiscal problems of municipalities have never ended. Measures of privatization which have increased in our country in the past. 1980 have constituled a point of opening and exit for municipalities. Adapazarı Municipality has also considered privatization as a point of opening. In the first chapter of this work, process of instituonlization in municipalities and nature of municipal services in our country are studied. The second chapter includes the concept of privatization, applications of privatization in municipalities throughout the world and our country, methods of privatization, its benefits, its limitations and its difficulties in the third chapter, some examples of privatization in Adapazarı Municipality are taken and beneficial results of these applications are mentioned. Measures of privatization which started to be partially put into effect in 1994 were turned into a program and a maximum level of privatization in municipal services was amed at. The number of personnel declined from 2.264 in 1994 to 935 in 2001. As a result of privatization, efficiency and effectiveness in municipal services have increased, savings have been made economically, negative effects of political influence have been prevented, services have been produced by qualified staff and technology. V1L