Kalem ve Müddesir surelerinde cehenneme götüren ameller
Kalem and Muddesir surasdıscussedunder title
  1. Tez No: 110197
  2. Yazar: OSMAN NEDİM YEKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kalem ve Müddessir surelerinde“Cehennem'e Götüren Ameller”adlı bu çalışmaya konu olan Kalem ve Müddessir Sûrelerini içerik itibariyle şöyle özetlemek mümkündür.: Cenab-ı Hak Kalem sûresine Nun Huruf 'u Mukattaasıyla, Kalem'e ve onun yazdıkların ayetine ederek başlamıştır. Daha sonra, Hz. Muhammed (sav.)'in mecnun olmayıp yüce bir ahlak üzere olduğunu bizlere haber vermiştir. Asılda bütün ümmete; zahiren Hz. Muhammed (sav.)'e hitap ederek;“yalancı, çokça yemin eden ve ayıplayan, koğuculuk yapan, soysuz ve etrafında günah işlemek ile nâm salmış kişilere itaat etmemeyi emir buyurmuştur. İşte bizde bu anlattığımız cehenneme götüren bu sıfatları geniş bir şekilde ele almaya çalıştık. Ayrıca yukarıda anlattığımız özelliklere sahip insanların müşahhas bir örneği olarak ta bahçe sahiplerini bizlere örnek vermiştir. Bizde Kuran'da haber verilen bu örneği işlemeye çalıştık. Müddessir sûresine ise Habibine ”Ey! örtüsüne bürünen!“ diye hitap ederek: ”İnsanları uyarmasını isteyerek" başlamıştır. İnsanoğluna bol bol mal, evlat verdiğini buna karşılık onun Allah'ın (cc.) ayetlerine karşı kibirlendiğini, inatlandığını böylelikle cehennemi hak ettiğini tezimizde ele almaya çalıştık. Tevfîk ve nusret yalnız Allah (cc.)' tandır. IV
Özet (Çeviri)
It ıs possible to summar ıse the Kalem and Muddessır suras discussed under title“Behauiours Bringing to the Hell.”Allah (cc.) has started by Nun Huruf to Kalem Sura by swearing to Kalem and it's consept then Allah (cc. ) has informed vs.“Last Prophed. Muhammed (sav.) is not mod also he has a great moral level Allah (cc.) tells to prophet Muhammed (sav.) as visvally ( all Islamic peaple in trust) ”Don't Obey the peaple Who are lior, swear so much and blome, gossip has sins. In this study all the behaviours that cavses to go to Hell vere considored. Additionally as an axample of the people who have the properties mentioned doove, Allah(cc) has given us garden owners. In this study specially this example whis is given in Quran was investigated. Allah (cc.) m Muddassır sura colling to last prophet Mohammed (sav.)“The man who is wrapped to his cover”has begin soyıngs as“toke aittention of peaple”. In this study it wos considoed that Allah (cc.) gives to peaple somay things and children but as the ansver of this oction, peaple become haughty of the ayets of Allah (cc.)