Tiksokap ve termokap yöntemlerinden yararlanarak Oksprenolol'ün sert jelatin kapsüller içinde jel-matris şeklinin hazırlanması
- Tez No: 11036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
D Z E T Bu çalışmada, model etken madde Oksprenolol Hidro klorür kullanılarak sert jelatin kapsüller içinde sürekli et kili yarı katı matris tipi preparatların hazırlanması amaç lanmıştır. Bu amaçla, tiksokap ve termokap yöntemlerinden ya rarlanılmıştır. Tiksokap yönteminde: öncelikle formüllerin yardımcı madde karışımları hazırlanmış ve Brookfield LVTD viskozimetresi ile ölçümleri alınarak reogramları çizilmiş tir. Bu karışımlardan tiksotropik özelliğe sahip olan formül ler, belirli miktarda etken madde ilave edilerek sert jelatin kapsüller içine doldurulmuştur. Termokap yönteminde ise sıcak lıkla akışkan hale getirilen yardımcı maddelere yine belirli miktarda etken madde ilave edilmiş ve sistem akışkan halde tutularak sert jelatin kapsüller içine doldurulmuştur. Böylece her iki yöntemle elde edilen preparatların etken madde içerikleri, ağırlık sapmaları tespit edilmiş, ay rıca sürekli akış hücresi (kolon yöntemi) ile çözünme hızları incelenmiştir. Çözünme hızı deneylerinden elde edilen veriler, 6 ki netiğe uyumları yönünden incelenmiş ve kullanılan yardımcı maddelerin, etken maddenin preparattan çıkışı üzerine etkile ri belirlenmiştir. İncelenen formüllerinden FİF, F2D, F2E, F2H, F3E, F3F formüllerinin, karşılaştırma amacıyla kullanılan Oksprenolol. Hidroklorür 'ün polimer matris yapısındaki preparatma yakın kinetik değerler verdikleri bulunmuştur. Sonuçta, genel olarak kullanılan yardımcı maddeler içinde, yarı katı matris tipi preparatların hazırlanması için en uygun olanların, Gelucire ler olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the aim was to prepare sustained release semi-solid matrices into hard gelatin capsules using Oxprenolol HC1 as a model drug. For this purpose, thixocap and thermocap methods were used. For the thixocap method, first of all mixtures of each formulation with different excipients were prepared and then their rheograms were plotted with the values obtained Brookfield LVTD viscometer. The formulations possessing thixotropic properties were mixed with certain amounts of active substance which were filled into hard gelatin capsules. In the thermocap method, the excipients becoming flowable~ with the influence of heat were mixed with certain amounts of active substance and the whole system being kept in a flowable state were filled into hard gelatin capsules. Afterwards, the content uniformity and weight variation of these preparations which were obtained by two different methods were determined. Also, their dissolution rates were examined using flow through cell method. The results obtained from. the dissolution tests were applied to 6 different kinetics and the effect of different excipients on the release of the active substance was observed. Among the formulations examined F1F, F2D, F2E, F2H, F2E and F3F formulations gave kinetic values close to that of the polymeric matrix preparation of Oxprenolol HC1 used for comparison. Finally, the most appropriate results for the preparation of semi-solid matrices were obtained with Gelucires.