Milletlerarası Ticaret Odası tahkim kurallarına göre cereyan eden tahkim
Arbitration process according to the international chamber of commerce arbitration rules
- Tez No: 110541
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Köseyener, Ayşe,“Milletlerarası Ticaret Odası Tahkim Hükümlerine Göre Cereyan Eden Tahkim”. Yüksek Lisans tezi, Danışman: Prof. Dr. Tuğrul Arat, VH-219S. Bu tezin amacı,“Milletlerarası Ticaret Odası (MTO) Tahkim Kuralları”çerçevesinde yürütülen tahkim faaliyetinin irdelenmesidir. Milletlerarası tahkim, milletlerarası ticaretten doğan ihtilâfların giderilmesinde başvurulan ana metotdur. MTO, sayısı gün geçtikçe artan uluslararası tahkim kurumlarının en önde gelenlerinden bir tanesidir ve başvuru sahiplerine kurumsal tahkimin tüm avantajlarını sunar. MTO bünyesinde yer alan Milletlerarası Tahkim Divanı'nın görevi, MTO Tahkim Kuralları'na göre yürütülen tahkim faaliyetini idare etmektir. Esas ihtilâfı çözecek merci, her somut uyuşmazlık için oluşturulan hakem mahkemeleridir. Evrensel nitelik taşıyan MTO tahkiminin konusu, prensip olarak milletlerarası ticarî uyuşmazlıklardır. MTO tahkiminde taraflar, anlaşarak, tahkimi, MTO'nın tahkim kurallarına ve idarî denetimine tabî kılarlar. MTO Tahkim Kuralları, hakemlerin seçimi, uygulanacak hukukun, tahkim yerinin tespiti ve başka hususlarda, taraflara geniş irade serbestisi tanımaktadır. Tarafların serbest iradeleriyle belirlemedikleri hususlarda, MTO Tahkim Kuralları uygulanacaktır. MTO Tahkim Kuralları, milletlerarası tahkimdeki gelişmeleri dikkate alarak gözden geçirilmiş ve 1 Ocak 1998 tarihinde yürürlüğe giren MTO Tahkim Kuralları düzenlenmiştir. Yeni kurallar, milletlerarası tahkim uygulamasına, esnek bir tahkim sistemi sunmaktadır. 218
Özet (Çeviri)
SUMMARY Köseyener, Ayşe,“Arbitration Process According to the International Chamber of Commerce Arbitration Rules”. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Tuğrul Arat, VII-219 p. The purpose of this thesis is to examine the arbitration process according to the“International Chamber of Commerce (ICQ Arbitration Rules”. International arbitration is the principal method of the settlement of conflicts due to international commerce. ICC is one of the important international arbitration institutions that their numbers are increasing day by day and present the whole advantages of institutional arbitration to the applicants. The function of The International Court of Arbitration which takes place at the structure of ICC is to administer the arbitration process according to ICC Arbitration Rules. The competent authority which will settle the basic conflict is The Arbitral Tribunal that is appointed for each conflict. The subject of the ICC Arbitration which has universal character is the international commercial conflicts principally. At ICC Arbitration, parties agree that the arbitration will depend on arbitration rules and administrative control of ICC. ICC Arbitration Rules acknowledge to the parties extensive free agency about the appointment of arbitrators, determination of the applicable law, the place of the arbitration and another matters. If the parties don't determine such matters with free will, the ICC Arbitration Rules will be applied. ICC Arbitration Rules are scrutinied by taking into account the devolopment of international arbitration and the new ICC Arbitration Rules are prepared which in force as from January, 1, 1998. The new rules present a flexible arbitration system to international arbitration practice. 219