Spor ahlakı ve sporcu açısından doping kullanımının etkileri ve dopingle mücadele çalışmaları
Sport morality and for the sportsman ote impressions of using drug and laborness of struggle against drug
- Tez No: 111291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
II ÖZET Çalışmamamıza esas teşkil eden Kütahya 76 nolu şer'iye sicillerini muhteva olarak şu şekilde özetleyebiliriz : Bilindiği gibi Osmanlı döneminde mahkeme kararlan demek olan şer'iye sicilleri, toplumun sosyo-ekonomik alanda hukuk düzeni oluşturmaktadır. Bu kararlar, Osmanlı döneminden günümüze kadar intikal eden ve toplumun bu yönünü gösteren bir ayna hükmündedir. Bu sicillerin araştırılarak gün yüzüne çıkarılması Osmanlı toplumundaki hukuksal yapıya bir açıklık getirecektir. Eserde, Kütahya sancağında meydana gelen miras, veraset, vekalet, nafaka, boşanma ve nikah gibi davaları, varislerin mahkemeye müracaat etmeleri ve mahkemenin bu konudaki kararları yer almaktadır. Defterde Kütahya ve çevresindeki hukuki intikal bir karar halinde sonuçlanmıştır. Eserin her sayfasında karar numaraları belirtilmiştir. Her karar bil belde veya mahallede meydana gelen problemlerin halline aittir. Şer'i hukukun esas alındığı bu kararlar, Osmanlı toplum düzeninde adaletin sağlanmasında çok önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT We can summarize Kütahya 76 numbered registers pertaining to the religions laws sonsisting of our study as follows. As it is known the decisions of court which mean registers of low in the period of Ottoman form the system of law in the field of socio-ecomomic These decisions are like a miror showing this aspect of the society from the Ottoman era to our age. To discover these registers by researching will explain the system of law in the society of Ottoman. There are the trails of inheritance in Kütahya, heirs applications and the decisions of law court in this book. It is given the numbers of decisions in each page of the book. Each decision is the solution of matter happening in each street and district. These decisions pertaining of religions law are very important role in keeping Justice in the system of society of Ottoman.