Yüzeyel uygulanan Doksisiklin Hidroklorür'ün periodontal hastalıktan etkilenmiş kök yüzeyleri üzerindeki in-vitro etkileri
  1. Tez No: 111591
  2. Yazar: KORKUD DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
u çalışma periodontal hastalıktan etkilenmiş kök yüzeylerine uygu- anan doksisiklin hidroklorürün etkilerini incelemek amacı ile ger- îkleştirilmiştir. Bu amaçla doksisiklinin kök yüzeyinde asidik zelliklerine bağlı yol açtığı değişimler taramalı elektron mikros- 3bu ile, sitolojik etkileri hücre kültürü yöntemi ile periodontal ombran fibroblastları ve dişeti epiteli keratinositleri üzerinde ıcelenmiştir. îriodontal hastalıktan etkilenmiş sement yüzeyinin ve bu yüzeyin izleştirilmeden veya düzleştirildikten sonra doksisiklin ile iş- mmesi ile değişen topografyası taramalı elektron mikroskobisi ile ıcelenmiştır. Kök örnekleri 100 mg/ml (pH 2) konsantrasyonundaki »ksisiklin çözeltisinde veya serum fizyolojik içerisinde 3 dakika iletildikten sonra incelenmişlerdir. Gözlemlerimiz doksisiklin Bulamasının yüzeyi düzleştirilen ve düzleştirilmeyen sement neklerinin topografyasını belirgin bir şekilde değiştirdiğini >stermektedir. Kök yüzeyi düzleştirilen örneklerde elde edilen nuçlar diğer araştırmacıların sitrik asit ile ettiği sonuçlara nzemektedir. Elde edilen en ilginç bulgu kök yüzeyi düzleştiril- yen örneklerde normalde rastladığımız yüzey kaplamasının doksi- klin uygulaması sonucu değiştiği yada tamamen ortadan kalktığıdır riodontal hastalıktan etkilenmiş sement yüzeylerinin periodontal mbran ve dişeti epiteli hücrelerinin tutunmasına olan etkileri ere kültürü yöntemi ile incelenmiştir. Periodontal hastalıktan71 tkilenmiş sement örnekleri doksisiklin-HCl (pH 2), HCl(pH 2) ve amponlanmış fosfat çözeltisi (pH 7) ile işlendikten sonra, insandan İde edilen periodontal membran f ibroblastları ve dişeti epiteli eratinositleri ile ayrı ayrı inkübe edilmişlerdir. Tutunan hücre ayısı 3 saatlik inkübasyonun sonunda sement yüzeylerinden ayrıştı- ılan hücrelerin elektronik sayaç yardımı ile sayılması sonucu elirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları doksisiklin uygulamasının eriodontal membran f ibroblastlarının tutunmasını etkilemediğini ncak dişeti epiteli keratinositlerinin tutunmasını olumsuz yönde tkilediğini göstermektedir. Ayrıca sement yüzeyinin HCİ ile şlenmesi her iki hücre grubunun tutunma yeteneğini olumsuz tkilediği belirlenmiştir. Bulgularımız sement yüzeylerinin doksi- iklin ile işlenmesi sonucu cerrahi periodontal tedaviden sonra ara iyileşmesinde görülen apikale doğru epitel migrasyonunun Dksisiklin çözeltilerinin kök yüzeylerine uygulanması sonucu ıgellenebileceğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
72 opical application of doxycycline-HCl on periodontally involved oot surfaces in-vitro. ununary: This study is designed to investigate the effect of oxycycline-HCl when applied topically on periodontitis affected oot surfaces. On this regard the effect of acidic composition f doxycycline on periodontally involved cementum was observed by canning electron microscope, and cytological effects of the drug n attachment of periodontal ligament fibroblasts and gingival eratinocytes to diseased effected cementum were studied by ulturing before mentioned cells from human objects. urface morphology of periodontally involved root cementum and its Iteration following topically applied doxycycline hydrochloride to oot planed and non - planed samples were observed by scanning lectron microscope. Root slides were treated with 100 mg/ml (pH 2) Dxycycline-HCl solution for 3 minutes. A control group was treated ith sterile saline. Observations showed that conditioning the sriodontally diseased cementum surfaces altered the surface Dpography significantly. Root planed, doxycycline treated surfaces lowed characteristics similar to those reported for citric acid mditioning. An important finding of this part of the study was lat the topical application of doxycycline-HCl also removed and/or Ltered the surface integument on non-planed root surfaces. le effect of doxycycline conditioning of cementum surface on73 :tachment of periodontal ligament fibroblasts and gingival sratinocytes was investigated on periodontally involved and root aned human teeth. After cultivation of cells derived from human »jects, root specimens (2 mm thick) were root planed and then eated with doxycycline-HCl (pH 2), HC1( pH 2), and phosphate ffered saline(pH 7). Specimens were incubated in bacteriological tri dishes with cells for 3 hours. After the incubation period lis that were attached to cementum slabs were counted by coulter unter. Results indicated that doxycycline conditioning of seased cementum does not promote fibroblast attachment but scourages epithelial cell attachment. Furthermore HCl treatment root surfaces inhibited periodontal ligament fibroblast and ngival keratinocycte cell attachment. Our findings could imply at surface conditioning of cementum with doxycycline would be nethod to deter epithelial downgrowth after periodontal surgery. ??.*?