Boşanmış aile çocuklarında görülen ruhsal sorunlar ve hemşirelik yaklaşımının araştırılması
- Tez No: 111657
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-55- Ö Z E T Bu çalışma, ailelerinin ilgi, sevgi ve şefkatine en çok gereksinim duydukları çocukluk çağında anne ve babasının boşanmasını yaşayan çocukta ortaya çıkabilecek ruhsal sorun ları incelemeyi ve bu konuda yapılabilecek en doğru hemşirelik yaklaşımını belirlemeyi amaçlar. Araştırmacı tarafından hazırlanan, ailelerin sosyo- demografik özelliklerini belirleyen bir anket ve çocuklardaki ruhsal sorunları saptamak için çocuk davranışlarını değerlen diren bir anketle birlikte, Aile Değerlendirme, ölçeği, evli ve boşanmış 74 aileye uygulanarak veriler toplanmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak yüzde leme, korelasyon katsayısının hesabı ve' ki kare testleri ile bilgisayar tara fından değerlendirilmiş ve literatür bilgileri ışığında tartı şılmıştır. Sonuçta boşanmış aile çocuklarında, evli aile çocuk larına göre daha fazla davranış ve uyum sorunlarının ortaya çıktığı görülmektedir. Bu tür sorunlu çocuklara ve ailelerine gerekli yardımın yapılabilmesinde hemşirelere de önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.
Özet (Çeviri)
-56- MM ARY this study to determine the best way of nursing for the children experienced the divorce of their parents in the period that they mostly need the interest and the tender love of a mother, and to research the psychologic L>y this subject. In order to collect the data, Family Evaluation Scale ".as applied to 7 1 families either married or divorced with the inquiry prepared by the researcher determining the socio- demografik characteristics, and another inquiry evaluating the behavior of the children was used to determine the psycho logic situation of them. Results were evaluated statistically grading as percen tage, calculating the coefficient of correlation and the chi-s'juare tests by the computer, and discussed according to the i...formations of the literature.-57- A3 a result, the problems of conformity and behavior are seen often among the children of the parents that are divorced, than the children of the parents that are married. Curses have important duties and responsibilities to give the necessary help to the children having these kinds of prob lems and to their families.