Yaşlanma, cinsiyet ve sosyo-ekonomik koşulların plazma homosistein düzeyleri üzerine etkileri ve oksidan - antioksidan sistem ile ilişkilerinin araştırılması
Effects of aging, gender and socio-economic conditions on plasma homocysteine levels and investigation of relationship between oxidant-antioxidant system
- Tez No: 111885
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FERİT GÜRSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
I. ÖZET Homosistein; koroner, serebral ve periferal arterleri etkileyen aterosiklerotik vasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Son yıllarda vasküler hastalıkları belirleme açısından kolesterolle yarışan bağımsız bir marker olduğu kabul edilmektedir. Plazma homosistein konsantrasyonları genetik, besinsel ve fizyolojik olarak belirlenmektedir. Homosistein metabolizmasının regülasyonunda görevli enzimlerdeki genetik defektler ve bu enzimlerin kofaktör ve kosubstratı olan vitamin B6, B12 ve folik asidin yetmezliği plazma homosistein düzeylerinin yükselmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, aterosklerozun erken teşhisini ön plana çıkardığı belirtilen homosistein plazma düzeyleri üzerine yaşlanma, cinsiyet ve sosyoekonomik durumun etkilerini araştırmak ve oksidan-antioksidan sistemle ilişkilerini incelemektir. Çalışma, farklı sosyoekonomik düzeyden yaşlan 1-70 arasında değişen 210 bireyde yapılmıştır. Bireyler 10'ar yaş farkla 7 ayrı gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Homocysteine is an important risk factor for atherosclerotic diseases involving the coronary, cerebral and peripheral arteries. Recently it has been accepted as an independent risk marker that competes with cholesterol in determination of vascular diseases. Plasma homocysteine levels are determined by genetical, nutimental and physiological factors. Genetical defects in enzymes responsible from the regulation of the homocysteine metabolism and deficiency of vitamins Bö, B12 and folic acid that are the co-factor and co-substrate of these enzymes lead to the elevation of plasma homocysteine levels The aim of this thesis was to investigate the effects of aging, sex and socio economical conditions on plasma homocysteine levels which is emerging for early diagnosis of coronary heart disease and also investigate the relationship between its plasma levels and oxidative-antioxidative system. This study was performed on total of 210 healthy subjects from different socio-economical backgrounds aged between 1-70 years old. Subjects were classified by 10-years age groups to seven different groups. It was determined that plasma homocysteine and the lipid peroxidation product MDA levels were significantly elevated while the vitamins B6, B12 and folic acid levels were significantly decreased in older age groups (p0.05).