İmam Şafii'ye göre sahabe kavlinin kaynak değeri
The volue of sahabe's word/sayings as a source according to İmam Şafii
- Tez No: 111969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
“İmam Şafii'ye Göre Sahabe Kavlinin Kaynak Değeri”isimli bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm İmam Şafii'nin hayatı, eserleri, yaşadığı devrin siyasi ve ilmi bakımdan değerlendirilmesi, fikhında esas aldığı kaynaklar ile benimsemediği yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde“Sahabe Kavli”kavramı üzerinde durulmuş; sahabe, sahabe kavli ve çeşitleri hakkında bilgi verilerek fakihlerin bunların kaynak değerine dair görüşleri ve gerekçeleri serdedilmiştir. Üçüncü bölümde“İmam Şafii'ye Göre Sahabe Kavli”incelenmiş, onun bu anlamda kullandığı kavramlar üzerinde durulmuş, eski ve yeni mezhebi çerçevesinde sahabe kavlinin hüccet oluşu, Kur'an, sünnet, icma ve kıyasla irtibatı örnekleriyle açıklanmıştır. Yine bu son bölümde Şafii'ye göre sahabe kavlinin çeşitleri ve her birisinin hükme kaynak oluşu, kıyastan önce gelen bir delil olup olmadığı, sahabenin İhtilaf ettiği konularda hangi ölçülere göre tercihte bulunacağı izah edilmiştir. Son olarak da onun ittiba ve taklidden maksadının ne olduğu fikhındaki ifadelerinden çıkarılarak açıklanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study named“The value of Sahabe's words/sayings as a source according to Imam Şafii”consists of three main parts. In the first part, information about Imam Şafii' s life, books evaluation of political and scientific condition of his age/time, is given. In the second part, the term“Sahabe's words/sayings”is explained, information about Sahabe, sahabe's words/sayings and their classification is given, and the opinions of experts in the canon law of Islam and their reasons are given. In the third part“Sahabe's words/sayings according to Imam Şafii”, the terms used by him in the same meaning are searched, and the usage of Sahabe's words/sayings as clues/arguments, and their relations with Quran, Sunnah, Icma' (consensus of scholars), Kryas (comparison) is explained with examples. Again in the same last part the types of Sahabe's words/sayings according to Imam Şafii, being source for the judgement for each one, the existence of any cluebefore the kıyas (comparison), the way of preference in which the Sahabes disagree are explained. Finally, what he meant by ittiba' (annexation), and taklid (tradition) is explained by his expressions in his canon of law (filch). VII