Samsun ekolojik şartları altında yetiştirilen bazı pırasa çeşitlerinin morfolojik özellikleri ve mahsüldarlıkları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 11198
  2. Yazar: SEBAHAT BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN APAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
8, ÖZET Bu çalışma 1987-1988 yıllarında 15 pırasa çeşidi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinin araştırma arazisinde yapılmış tır. Çeşitlerin fenolojik gözlemleri yapılmış, morfolojik ö- zellikleri ile mahsüldarlıkları incelenmiştir. i Araştırmadan aşağıdaki sonuçlar alınmıştır. 1. Çalışmada yer alan çeşitler ekimden itibaren 7-26 gün arasında çimlenmiştir. En erken Ç6 ile Çg; en geç olarak ^11 Cimlenm:*-S"bi:r« | 2. Göçertme 10-13-14 Temmuz 1987 tarihlerinde tüm çe- I şitlerde yapılmıştır. 3. Denemeye alınan tüm çeşitlerde hasat 3 farklı zaman- da (18.02.1988-7.04.1988-27.04.1988) yapılmıştır. Hasatta göv de çapının 2.5 cm. olması kıstas olarak alınmıştır. | 4. Hastalıklara en hassas çeşitler Ç,~ ve Çg'dir. 9 çe şitte hastalık görülmemiştir. 5. Yaprak sayısı en fazla olan çeşit Ç, (15.88 adet); en az olan çeşit ise Ç (15.08 adet) dir. 6. Bitki boyu en uzun olan çeşit Ç, (74.4 cm.); en kısa ollan çeşit ise Ç (63.63 cm.) olduğu tesbit edilmiştir. 7» Toprak üstü kısmının ağırlığı en fazla olan çeşit ı 0, (196.5 gr.); en az olan çeşit ise Ç^ (150.75 gr.) olduğu saptanmıştır. i 8. Bitki kök ağırlığı en fazla olan çeşit Çız, (43.25 gr); en az olan çeşit Ç^ (34- gr) olarak bulunmuştur, 9. Saçak köklerin kapladığı alan en fazla Ç,,- da (1133.54 2 ° cm ). en az ise Ç~ de (200.96 cmf~) olarak bulunmuştur.62 10. Saçak kök uzunluğu en fazla Ç^ de (17.91 cm); en az İse Ç_ de (14.88 cm) olarak bulunmuştur. 11. En uzun yaprağın uzunlusunun en fazla olduğu çeşit Ç (74.4 cm); en az olduğu çeşit ise Q14 olup; 63.63 cm'dir. 12. En uzun yaprağın genişliği en fazla Çp de (4.31cm); en az ise Ç da (3.58 cm) olarak bulunmuştur. 13. Toplam yaprak ağırlığı en az Ç^ de (93.9 S^) ; en faz la ise Ç de (115.25 gr) olduğu bulunmuştur. 14. Gövde uzunluğu en az olan çeşit Qy^ (15 cm): en fazla olan çeşit Ç _ de (26.73 cm) bulunmuştur. 15. Gövdede beyaz kısmın uzunluğu en fazla ç,p de (6.05 cm); en az olan çeşit ise Ç olup 4.95 cm'dir. 16. Gövde kalınlığı en fazla olan çeşit Ç, p olup 3. 07 cm; en az olan çeşit ise Ç olup 2.33 cm'dir. 17. Gövde ağırlığı en fazla olan çeşit Ç-,g olup 118.25 gp?« en az olan çeşit ise Ç ^ olup 82.13 gr'dır. 18. Kök sayısı en fazla olan çeşit Çn olup 137 adet; en fazla olan çeşit Ç K olup 470 adettir. 19. Denemeye alman pırasa çeşitlerinde fide dikiminde yaprak rengi normal yeşil olarak tesbit edilmiştir. Fiasatta ise grimsi yeşil olanlar ve yeşil olanlar olmak üzere iki grupta top lanmıştır. 20. Denemeye alman pırasa çeşitlerinde dikimde gövdenin yeşilimsi kısmının renkleri iki grupta toplanmıştır. Açık yeşil ve sarımsı yeşil olmak üzere. Hasatta ise acık yeşil, sarımsı yeşil ve sarı olanlar 'olmak üzere üç grupta toplanmaktadır. 21. Kök renkleri dikimde açık sarı olanlar; No mal sarı63 olanlar, Koyu sarı olanlar ve turuncumsu sarı olanlar olmak üzere 4 grupta toplanmıştır. Hasatta ise Açık sarı olanlar, Normal sarı olanlar, Koyu sarı olanlar, Turuncumsu sarı olan lar olmak üzere 4- grupta toplanmıştır. 22. Parsele ve dekara verim bakımından en iyi çeşit ler Ç (Beyaz Kalem Pırasa) ve Ço (Bafra yerli çeşit) olup parsele verimleri 9.96-9.97 kg' dır. Dekara verimleri ise 5773.91-5779.71 kg. arasındadır. Verimi en az olan çeşit ise i Ç-2 (Demirci) olup parsele verimi 8.60 kg., dekara verimi ise '4-985.51 kg. dır.
Özet (Çeviri)
4 1 SUMMARY This study in 1987-1988 with li leeks variety in search and of 19 May University has done. About science observation of yajrieties have done. Moreouer, crop peculiarities with about mor- fological peculiarities have examined carefully. I Search results are below: i j j 1-Varieties in study between 7 and 26 days have eaten tid- I ! biits since October. At firot variety 6 and Varietyg; at last Vari- I I qty 11 have eaten tid-bits. ! 2-Making one Knell in 10-13-14 July 1987 for all varieties lias done. I j I 3-In all varieties about testing harvest in 5 different times (02.18.1988-04. 07.1988-04.27.1988) has done. In harvesting t for criterion diameter of trunk has taken 2,5 centimetres. i : ? 4- For diseases the most sensitive varieties one Variety 12 ! ; and Varietyg. There Werent diease for nire varieties. 5-Number of leaf which is the most variety is Variety, ('15.88 Number)} the least variety is Variety,-, (15.08 Number). I ' 6-The lenght of plant which is the tallest variety is Vjariety, (74.4 cm); the shortest Variety is Variety-,^ (63.63 cm). 7-The top ground of part heaviress which is the most variety (196.5 gr) ; the least variety is Variety (150.75 gr). 8-The plant root of heaviness which is the most variety is Variety -.^ (43.25 gr); the least variety is Variety. (34 gr). i i 9-The root of eaves Covered lond which is the most variety ijs Variety 16 (1133054 cm2); the least variety is Variety0 (200.96c mS-ş 10- The lenght of eaves root which is the most Variety is Variety-, ^ (17.91 cm), the least variety is Variety,-, (14.88 cm). [ 11-The tallest leaf of tall which is the mostvariety is Variety., fi (74-. 4- cm); the least variety is Variety,^ (63.63 cm). j 12-The tallest leaf of width which is the most variety is Variety^ (4-, 31 cm)» the last variety is Variety16 (3.58). i | 13-Total leaf heaviness at least variety, (93.9 gr) at most Variety.,, (115.25 gr) have founded. i ±-0 | 14- The tall of trunk at least variety,^ (15 cm); at most variety (26.73 cm) has founded. 15~The tall of white part in trunk which is the most variety is Varrety-jo (6.05 cm); the least variety is Variety-, (4.95 cm). 16-The thickness of trunk at most variety isVariety10 (3.O7 cm); at least variety is Variety^ (2.33 cm). 17-The heaviress of trunk which is the most variety is Variety,,- (118,25 gr); the. least variety is Variety^ (82.13 gr). 18-Number of root at most Variety is Variety,-, (157 Number); at least variety is variety... (470 Number). 19-In leek varieties about testing and in planted of sleedling colour of leaf was found normal green. In harvesting;.grey as green and 2«green thinking that they are total two groups. 20-In leek varieties about testing to planted of trunk part df, as green colour total have 2 groups. One of them has light green, another hasyellow as green. In harvesting; 1. light green, 2. yellow ; ' as, green and 3 yellow thinking that they are total three groups. '' I ! 21-The colours of root in planted; l)light yellow, 2) Normal yellow, 3) dark yellow and 4) Orange colour as yellow thinking that 1 1 1 I thpy are total four groups.66 In harvesting, 1) light yellow, 2) Normal yellow, 3) dark Sallow and 4-) orange colour as yellow thinking that they are total i f four groups. I I ! 22-In plot of land and in a thousand square metres land because of output the best varieties have Variety-, (White pencil leek) and Variety,-? (Bafra local variety). Output in plot of land were 9.96-9.97 kg. Output in a thousand square metres lond are bstween 5773.91 and 5779.71 kg. Because of Output at least Variety i |.s Variety, o (Blacksmith). Output in plot of land of its is 8.60 kg. output in a thousand square metres land is 4-985.51 kg.