Refrigeration by solar cells
Güneş pilleri ile soğutma
- Tez No: 112125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR DENİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET GÜNEŞ PİLLERİ İLE SOĞUTMA Bu tezin amacı, güneş modüllerinin performansını gözlemek, güneş enerjisi kullanarak bir buzdolabı/derin dondurucu çalıştırmak ve güneş takip sisteminin güneş enerjisine katkısını incelemektir. Güneş enerjisi, güneş pillerinden elde edilmekte ve akülerde saklanmaktadır. Yüksek verim ve akünün ömrünü uzatmak için, güneş modülleri, aküler ve buzdolabı/derin dondurucu arasında şarj regülatörü kullanılmıştır. Tez için yeni bir buzdolabı/derin dondurucu imal edilmiştir. Buzdolabı/derin dondurucuda özel tasarımlanmış Danfoss BD35F DC kompresör kullanılmıştır. DC kompresör ithal edilmiş ve buzdolabının kalan kısımları yerel imalathanede imal edilmiştir. Güneşten daha fazla enerji elde etmek için, güneş takip sistemi kurulmuştur. Takip sisteminin ana parçaları, takip kartı, hareketli mount ve doğrusal motordur. Takip faaliyetleri MC68HC908JL3 mikro denetleyicisi tarafından yapılmaktadır. Yazılım 68HC08 assembly dilinde yazılmıştır. Doğu-batı istikametinde tek yönlü takip yapan bir kart dizayn edilmiştir.
Özet (Çeviri)
!V ABSTRACT REFRIGERATION BY SOLAR CELLS The aim of this thesis is to observe the performance of the solar modules, operate a refrigerator/freezer by using the solar power and to examine the contribution of the solar tracking system to the solar power. The solar power is produced from the solar cells and is stored in the batteries. For higher efficiency and longer battery life, a charge regulator is used among the solar modules, batteries and refrigerator/freezer. A new refrigerator/freezer is manufactured for the thesis. Special designed Danfoss BD35F DC compressor is used in refrigerator/freezer. DC compressor is imported and the rest of the refrigerator/freezer is manufactured by the local workshop. For observing more power from the sun, the tracking system is installed. The tracking board, pole mount and the linear actuator are the main components of the tracking system. The function of the tracking is controlled by a microcontroller, MC68HC908JL3. Software is written in assembly language of 68HC08. A tracking PCB is designed for one-axis tracking in east-west direction.