Comparison of different steel frames subject to earthquake loading
Deprem yüklemesi altında farklı çelik çerçevelerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 112184
  2. Yazar: ABDULLAH OĞUZ DEVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
VI ÖZET DEPREM YÜKLEMESİ ALTINDA FARKLI ÇELİK ÇERÇEVELERİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmada, üç boyutlu çelik bir binanın lineer olmayan davranışı incelenmiştir. Binanın ön dizaynı İngiliz Yönetmeliği BS5950'deki şartlara göre yapılmıştır. Daha sonra, yanal yükleme için Türk Deprem Yönetmeliği, dizayn için BS5950 kullanılarak, sonlu elemanlar yöntemi ile statik ve dinamik analiz yapabilen bir programda bina dizayn edilmiştir. Binanın elemanları dizayn edildikten sonra, itme analizi yöntemiyle binanın iki yönü için birer çerçeve incelenmiştir. FEMA (273, 274, 356) ve ATC 40 şartnameleri kullanılarak, X çaprazlı, V çaprazlı (orijinal), çaprazsız ve yan rijit birleşimlerden oluşan, değişik çerçeve şekillerinin performansları karşılaştnlmıştır. İki farklı yan rijit birleşimli çerçeve modeli de ayrıca incelenmiştir. Bu değişik çerçeve şekillerinin davranışları servise zarar veren deprem,dizaynı etkileyen deprem ve en güçlü deprem gibi üç değişik deprem spektrumu ile birlikte değerlendirilmiştir. Her bir deprem tipi için en uygun çerçeve şekli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF DIFFERENT STEEL FRAMES SUBJECT TO EARTHQUAKE LOADING In this study, the nonlinear behavior of a three-dimensional steel building is investigated. Preliminary design of the building is carried out under the requirements of British Standard, BS5950. Then, the building is designed in a computer program that covers static and dynamic finite element analysis of structures, using Turkish Earthquake Code for lateral loading and BS5950 for designing. After the member design of the building is completed, one frame for each of two directions is examined by pushover analysis. Performance comparison of different frame types, X braced, V braced (original), moment resisting and partially restrained, is completed by means of FEMA Specifications (273, 274, 356) and ATC 40. Two alternatives of semi-rigid modeling are also compared. Behaviors of those different frame types are evaluated with three different demand spectrums of serviceability, design and maximum earthquakes. Some recommendations about the best frame type that resist to each earthquake are made.