Modeling and analysing air assault operations via simulation
Uçarbirlik harekatının modellenmesi ve simülasyon yöntemi ile analizi
  1. Tez No: 112580
  2. Yazar: GÖKHAN VİRLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET KARA KUVVETLERİ UÇARBİRLİK HAREKATININ MODELLENMESİ VE SİMÜLASYON YOLUYLA DEĞERLENDİRİLMESİ Gökhan Virlan Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç.Dr. İhsan Sabuncuoğlu Haziran, 2001 Gelişmiş ülkelerde harb s imülasy onlarının personel eğitiminde ve bilimsel karar destek mekanizması olarak kullanılması günümüzde çok önem kazanmıştır. Karmaşık harekatlarda, simülasyon ve analiz metodlarının kullanılması karargah subaylarına ve komutanlara planlamalarının sonuçlarını önceden görmeye ve sonuçlara göre bazı tedbirler almaya olanak sağlar. Böylece birlikleri harp meydanına çıkarmadan hiç bir zayiata ve masrafa katlanmaksızın ve risk üstlenmeden, değişik muharebe senaryolarının denenmesi sağlanabilir. Uçarbirlik Harekatı da doğru olarak planlandığı ve cesaretle icra edildiği takdirde komutanlara harekat alanının insiyatifini ele geçirmeyi sağlayan yüksek riskli fakat getirişi de ona göre çok önemli olan ve zafere götüren bir harekat şeklidir. Uçarbirlik Harekatı Simülasyon modelini kullanılarak: (1) Komutana, karargah subaylarına ve uygulayıcılara planlama safhasında ve karar verme sürecinde bilimsel karar destek mekanizması olarak yardımcı olunabilir. (2) Planlanan harekat icra edilmeden önce bilgisayar modelinin çıktıları istatiksel metodlarla incelenerek harekatta oluşabilecek darboğazlar önceden görülerek tedbir alınabilmesi sağlanabilir. (3) Değişik senaryolar modele adapte edilerek bir çeşit“Risk Yönetimi ”icra edilebilir. Uçarbirlik Harekatı Simülasyon modeli ARENA 3.0 simülasyon programı kullanılarak ve SIMAN dilinde hazırlanmıştır. Modelin çıktıları deneysel tasarım metodları kullanılarak incelenmekte ve harekatta hangi unsurların daha fazla etkin olduğu belirlenmektedir. Ayrıca değişik hava ve arazi şartlarında, değişik bakım ve ikmal konfigürasyonlarında hangi senaryonun en iyi olduğu incelenmektedir. Anahtar sözcükleri Simülasyon, Uçarbirlik Harekatı, deneysel tasarım, bilimsel karar destek
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING AND ANALYSIS OF ARMY AIR ASSAULT OPERATIONS VIA SIMULATION Gökhan Virlan M.S. in Industrial Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Ihsan Sabuncuoglu June, 2001 It is very important to use combat simulations in personel training and as a scientific decision tool in developed countries. The use of simulation and analysis methodologies gives opportunity to the staff officers and the commanders to foresee the results of their plans and to take some precautions accordingly. Different combat scenarios can be tried without deploying the units to the combat area and getting losts, costs and risks. As one of the most complicated and decisive operation in the way to victory“Air assault operations”are high risk, high payoff operations, that, when properly planned and vigorously executed, allow commanders to take the initiative of the combat area. The use of Air Assault Operations Simulation Model (AAOSM) allows planners: (1) to build models of air assault operations early in the decision process and refine those models as their decision process evolve, (2) perform“Bottleneck analysis”of the preplanned operation using statistical procedures and take some precautions accordingly. (3) perform Risk management" of the operation before conducting the real one. AAOSM is created by using ARENA 3.0 simulation program and SIMAN programming languauge.The outputs of the model is analysed using experimental design procedures and the significant factors that are significant to the outputs are analysed. Moreover, the best scenarios are evaluated in different weather and terrain conditions and different refuelling and maintenance configurations. Key Words'. Simulation, Air Assault Operations, Experimental Design, Scientific Decision tool