Türk Silahlı Kuvvetleri'nin anayasal konumu ve milli güvenlik kavramı ışığında Türkiye'de Milli Güvenlik Kurulu
  1. Tez No: 113112
  2. Yazar: MURAT YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada anayasal bir kurum olarak Milli Güvenlik Kurulu incelenmiştir. Ancak, Kurulun özelliği itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasal konumu ve milli güvenlik kavramı öncelikli inceleme konusu yapılmıştır. Çalışma üç bölüm altında ele alınmıştır. Birinci bölümde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasal konumu ana başlığı altında; genel tarihi gelişim ve Cumhuriyet öncesi dönemde Silahlı Kuvvetlerin yeri irdelendikten sonra sırasıyla 1924, 1961 ve 1982 Anayasa çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasal konumu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, milli güvenlik kavramı, bu kavramın; tarihi gelişimi, doktrinde, mevzuatta ve yargı kararlarında yapılan tanımları, milli güvenliğin kapsamı, milli güvenlik siyaseti, milli güvenlik siyasetinin oluşturulma usulü ve 1982 Anayasasına göre milli güvenliğin sağlanması ve korunmasına yönelik yetki ve görevler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği ana başlığı altında; mukayeseli hukukta Milli Güvenlik Kurulu, Türkiye'de Milli Güvenlik Kurulu'nun geçirdiği tarihsel süreç ve 1961 Anayasasına göre Milli Güvenlik Kurulu incelendikten sonra; 1982 Anayasasındaki düzenlemeler ışığında, günümüzde Milli Güvenlik Kurulu'nun yapısı, çalışma usulleri, görevleri, kararlarının hukuki niteliği, devlet sistemindeki yeri üzerinde durulmuş ve son olarak da Kurulun sekreterya hizmetlerini yürüten Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the National Security Council, which is a constitutional institution has been taken up. But because of the specialty of the Council, the constitutional position of the Turkish Armed Forces and the concept of national security has been taken up at first. The study consists of three parts. In the first part, under the heading of“the constitutional position of the Turkish Armed Forces”, the historical development and the position of the Armed Forces before the declaration of the Republic and according to the 1924, 1961 and 1982 Turkish Constitutions has been explained. In the second part, the concept of national security, the historical development of this concept, the definitions made by the doctrine, court resolutions and regulations, what is included in national security, the national security policy, the system to form the national security policy and according to the 1982 Constitution, the authority and duty to obtain and protect the national security has been taken up. In the third and last part; under the heading of“the National Security Council and the National Security Council Secretary General”; National Security Council in comparative law, the historical process of the National Security Council in Turkey has been taken up and after the study of the National Security Council according to the 1961 Constitution, according to the 1982 Constitution, the structure, working conditions, duties, the position of its resolutions, the positions of the Council in the country's system and finally the National Security Council Secretary General has been taken up.