Romatoid artritli hastaların serumundaki antioksidan (A, E ve C) vitaminler ile plazma malondialdehit (MDA) düzeylerinin tespit edilerek aralarındaki ilişkilerin incelenmesi
An Comparative investigation of the antioxidants vitamin (A, E and C) levels in serum and malondialdehyde (MDA) levels in plasma of rheumatoid arthritis person's
  1. Tez No: 114378
  2. Yazar: İSA ÖZATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ROMATOİD ARTRİTLİ HASTALARIN SERUMUNDAKİ ANTİOKSİDAN (A, E VE C) VİTAMİNLER İLE PLAZMA MALONDİALDEHİT (MDA) DÜZEYLERİNİN TESPİT EDİLEREK ARALARINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ İsa ÖZATEŞ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 32 Bu çalışmada, kontrol grubu olarak 52 kişi ile Romatoid artrit (RA) teşhisi konulmuş 78 hastanın kan serumlarındaki antioksidan vitaminlerden A, E ve C vitaminleri ile lipid peroksidasyonunun bir ürünü olan MDA düzeyleri HPLC ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis AN COMPORATIVE INVESTIGATION OF THE ANTIOXIDANTS VITAMIN (A, E AND C) LEVELS IN SERUM AND MALONDIALDEHYDE (MDA) LEVELS IN THE PLASMA OF RHEUMATOID ARTHRITIS PATİENS İsa ÖZATEŞ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Scicncies, Department of Chemistry 2001, Page: 32 In this study, the antioxidant vitamin( A, E and C) levels in the serum and MDA levels in plasma, which is a product of lipid peroxide, of 78 in patients with rheumatoid arthritis and 52 person taken as control group have been determined by HPLC.