Tavşan kası piruvat kinazının o-fitaldialdehid ile inhibisyonu
- Tez No: 11445
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
48 V. Ö Z E T Tavşan kas piruvat kinazı, o -f italdialdehid tarafından tersinmez bir şekilde inhibe edildi. înaktivasyonun enzimle reakti-f arasında kompleks oluşumunu takip ettiği C (E + R <> E.R> E* (inaktif) ] görüldü. pH 7.5; 35°C'de K,, 0.32 ± 0.08 mM; k, 2.54 ± 0.23 dak"1 idi. o-Fitaldialdehidle modifikasyon, enzimin UV-spektral özelliklerini değiştirerek 337 nm civarında yeni bir pik gözlenmesine neden oldu. Bu bulgu reakti-f in enzimdeki lizin ve sistein yan zincirleri arasında izoindol tipi türev lend irme yoluyla çapraz bağlama sağladığına işaret etmekteydi. îzoindol oluşumu için 337 nm'deki absorbans değişimi üzerinden hesaplanan stökiyometri, 1 izoindol / alt- birimdi. Fos-foenolpiruvat, ADP ve ATP'nin enzimi o-.f italdialdehid i nak t i vasyonundan koruması çapraz bağlamanın akti-f bölge amino asitleri arasında olabileceğini gösterdi. Modi-fiye edilmemiş ve kısmen ve tamamen inaktive edilmiş enzim örneklerinin karşılaştırmalı sodyum dodesilsül-fat- poliakrilamid jel elektro-Forezinde ana protein bandının (58- 60 KDalton) değişmediği bulundu. Bu bulgudan çapraz bağlamanın, amino asit diziliminde birbirine yakın lizin ve sistein birimlerini ilgilendirdiği; reakti-f merkezlerin daha önce 2',3 '-dialdehid ADP ile yüksek reaktivite gösteren lizin-366 (Bezares ve arkadaşları (1987) Arch. Biochem. Biophys. 255. 133-137), ve akti-f bölge sınırındaki sistein 325 veya sistein 357 olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
49 VI. ABSTRACT Phthaldialdehyde caused irreversible inhibition of rabbit muscle pyruvate kinase -following preliminary formation of an enzyme- reagent complex» At pH 7.5, 35°C, the dissociation constant for the complex and the maximal pseudof irst- order rate constant for covalent modification were 0.32 ± 0.08 mM and 2.54 ± 0.23 min-*, respectively. The i nac t i vat i on was accompanied by UV- spectral changes pointing to isoindole formation, with a limiting stoichiometry of 1 isoindole linkage per enzyme subunit.Phosphoenolpyruvate, ADP and ATP effectively protected the enzyme against inactivation, suggesting that the active site is the target of o- phthaldialdehyde action. As native and modified enzymes were indistinguishable with respect to mobility of the major band in sodium dodecylsulfate- polyacrylamide gel electrophoresis, it was concluded that the cross- linkage was intrasubunit in character, and that the amino acid residues involved must be closely- positioned in the polypeptide backbone. Lysine 366, previously shown to be selectively reactive towards 2',3'-dialdehyde ADP (Bezares et al.