Serebral palsili çocuklarda iş-uğraşı terapisinin üst ekstremite fonksiyonu ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of occupational theraphy on upper extremity function and daily life activities in children with cerebral palsy
- Tez No: 115257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilimdalı, Çocuk Nörolojisi Bilimdalı polikliniğinde 1.12.2000 - 31.12.2001 tarihleri arasında SP tanısı konan 100 olgu alınmıştır. Vakaların 43'ü kız, 57'si erkektir, yaşları 18 - 96 ay arasında değişmektedir (ortalama 39,17 ± 21,09 ay). İzlem süresi en az 9 ay, en çok 19 aydır (ortalama 11,26 ± 2,90 ay). Olgular randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır, Grup 1'e NDT, Grup 2'ye NDT+İUT uygulanmıştır. Olgulara tedaviye başlamadan önce ve sonra fonksiyonel bağımsızlık seviyelerini ölçmek için Weefim ve üst ekstremite becerilerini ölçmek için Quest testleri uygulanmıştır. Grupların yaşları, tedavi süreleri, tedavi öncesi Weefim ve Quest değerleri, tedaviye yanıtları ve iki grup arasındaki yanıt farkları Mann- Whitney U, Wilcoxon testleri ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Grup 1 ve Grup 2 Weefim tedavi öncesi değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Grup 1 ve Grup 2'nin tedavi öncesi Quest değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır. Grup 1 'in tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri Weefim testi kendine bakım, algı alanları ve toplam puanları açısından karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamış ve hareketlilik alanında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Grup 1'in tedavi öncesi ve sonrası arasında Quest değerlendirmesinde bütün alanlarında istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır. Grup 2'nin tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmeleri arasında Weefim testine göre bütün bölümlerde istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur. Grup 2'in tedavi öncesi ve sonrası bütün alanlarda Quest değerlendirmesinde istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır. Grup 1 ve Grup 2'nin Weefim testine göre tedaviye yanıt farkları karşılaştırıldığında bütün alanlarda ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur. 55Grup 1 ve Grup 2'nin Quest'e göre tedaviye yanıt farkları karşılaştırıldığında bütün alanlarda ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur. NDT uygulamasındaki hedef varolan bozukluğu iyileştirmek ve hareketin kalitesini arttırmaktır. İUT ise fonksiyonel aktiviteleri gerçekleştirmedeki problemler ve bu problemleri iyileştirmedeki detaylar üzerinde durur. NDT+IUT grubunda çocuğun rehabilitasyonunu farklı yönlerden ele alan 2 tedavi yaklaşımı birlikte uygulandığından tedavi sonuçlarının olumlu yönde etkilendiğini düşünmekteyiz. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in İstanbul Medical Faculty, Department of Pediatrics, Division of Child Neurology. The purpose of this study was to compare the effect of neurodevelopmental treatment (NDT) and occupational therapy (OT) in improving daily life activities and quality of upper extremity movement in children aged between 18 months and 8 years with cerebral palsy. In this study, 100 children with cerebral palsy were assessed before and after the treatment using the“Functional Independence Measure for Children”(Weefim) as a measure of self-care performance and“Quality of Upper Extremity Skills Test”(Quest). Children were randomly placed into NDT (n=49) or NDT+OT (n=51) group. Both groups underwent treatment between 9-19 months (mean = 11,26±2,90 months). Mann Whitney U test was used to compare the Quest scores and Weefim total scores of the two groups before treatment, and the responses of the two groups to the treatment. Wilcoxon tests were used to compare the Quest and Weefim total scores of each group before and after the treatment. The results were statistically significant for NDT and NDT+OT groups for Weefim scores before treatment. The results were not statistically significant for NDT and NDT+OT groups for Quest scores before treatment. In NDT group the results were not statistically significant for self-care, cognition and total scores of the Weefim test before and after the treatment. Mobility scores were better after treatment. In NDT group, the total Quest scores were significantly better after treatment period.. In NDT+OT group, the Weefim and Quest scores for all of the areas were significantly better after treatment period.. Analysis of the outcomes between two groups revealed significant differences in Weefim and Quest scores 57Goals for therapy using NDT were based on changing impairments and improving quality of movement. The most prevalent goals for OT focused on difficulties that disables children on achieving functional activities and the details for changing these difficulties into normal functional activities. The results of this study indicate that NDT in the presence of OT significantly improved functional independence of the children and quality of upper extremity movement. 58