Tavşan deney modelinde vertebral instabilitenin peridural fibrozis oluşumuna etkileri
  1. Tez No: 115399
  2. Yazar: KEMAL GÖKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Peridural fibrozis, laminektomi ve diskektomi sonrası gelişebileceği gibi hiç ameliyat geçirmemiş kişilerde dejeneratif bel hastalığının bir parçası olarak da gelişebilir. Bu yolla gelişen peridural fibrozisin nedeni olarak peridural venlere osteofît ve disk basısı gösterilmekteydi. Bizce peridural fibrozisin nedeni peridural venlere osteofît ve diskin yaptığı bası değil, vertebral instabilitedir. Bu çalışmanın amacı vertebral instabilite yaratılan tavşanlarda, elektrik stimülasyonu yöntemiyle belirli bir zamanda aşırı kullanım oluşturarak (instabilitenin kronik etkilerini taklit ederek), instabilite ile peridural fibrozis arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Oluşturduğumuz instabilite modeli ile yaptığımız çalışma göstermektedir ki, aşırı kullanım ile oluşan vertebral instabilite peridural fibrozise yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Peridural fibrosis may develop following laminectomy or discectomy; but it may also occur as a result of degenerative disc disease in individuals who have not undergone any surgical procedures at all. In the previous studies, osteophytic or disc pressure were implicated in the occurrence of peridural fibrosis. In our opinion, vertebral instability rather than osteophytic or disc pressure plays a major role in the etiology of peridural fibrosis. This study was designed to demonstrate, in a rabbit model, a causal relationship between instability caused by electrically induced overuse and peridural fibrosis. Our results show that vertebral instability caused by overuse may lead to peridural fibrosis.