Edirne ilindeki erkek çocuklarda puberte döneminde büyüme ve cinsel gelişme
Pubertal growth and sexual maturation in boys in the province of Edirne
  1. Tez No: 115428
  2. Yazar: ADNAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Puberte, hızlı fiziksel ve cinsel gelişmeyle karakterize, sekonder seks karakterlerinin belirmesi ile başlayan, büyüme hızının artması, vücut kas kitlesinin ve yağ dağılımının değişimi, kemik matürasyonunun hızlanması sonucunda epifızlerin kapanarak erişkin boyun kazanılması ile sonuçlanan önemli bir yaşam dönemidir. Bu sürecin normal sınırlar içinde başlaması, sürmesi ve sonuçlanması, sağlıklı birey ve sağlıklı toplum yönünden oldukça önem taşımaktadır. Puberte sırasında ortaya çıkan somatik ve cinsel değişiklikler ve bu değişikliklerin bireysel farklılıklarının saptanması, pubertedeki bir bireye yaklaşım ve puberte bozukluklarının yorumlanması açısından son derece önemlidir. Pubertal gelişim bireylere, ırklara ve çevresel etmenlere göre farklılık gösterdiğinden toplumumuza özgü değerleri belirlemek gerekmektedir. Pubertedeki büyüme ve cinsel gelişme ile ilgili çalışmalar ülkemizde az sayıda olduğundan bölgemize ait veriler çıkarılmaya çalışıldı. Edirne ilinde yaşayan adolesan erkek çocuklarında boy, ağırlık ve vücut kitle indeksi ile büyümeyi değerlendirmek, genital gelişim, pubik kıllarıma ve testis volümü ile puberte yaşını ve evrelerini belirlemek, ayrıca erken ve geç puberte, pubertal jinekomasti, hipogonadizm, erken pubik kıllarıma gibi puberte sorunlarını araştırmak amaçlandı. Çalışma grubunu, Edirne ili merkez ve merkeze bağlı köylerdeki okullardan örnekleme yöntemi ile seçilen 8-18 yaş arasında 1122 erkek çocuk oluşturdu. Tarama sonrası kriptorşidi belirlenen 10, obezite saptanan 70, toplam 80 çocuk çalışma dışı bırakıldı. Böylece, çalışma grubunu 1042 erkek çocuk oluşturdu. Ağırlık ölçümünde standart baskül, boy ölçümünde kağıt boy ölçme cetvelleri kullanıldı. VKİ, Ağırlık (kg) / Boy2 (m2) formülü kullanılarak hesaplandı. Testis volümü prader orşidometresi" kullanılarak mi cinsinden ölçüldü. Cinsel gelişimin 52değerlendirilmesinde Tanner'in pubik kıllarıma ve genital gelişim evrelendirmesi kullanıldı. Çalışma sonrasında, puberte dönemindeki boy büyüme hızı ve VKİ literatür ile uyumlu, ağırlık artışı ise fazla bulunmuştur. Puberte başında ve sonunda ölçülen testis volümü literatür çalışmalarıyla uygunluk göstermiştir. Puberte başlama yaşı 12.15 ± 1.03 yıl, tamamlanması 16.06 ± 0.87 yıl ve puberte süresi 4.45 yıl bulunmuş, pubertenin geç başladığı ve geç bittiği ancak toplam süre açısından önemli bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Beklenenin aksine pubik kıllanmanın genital gelişime göre daha erken yaşta ortaya çıktığı görülmüştür. Çalışma grubumuzda puberte sorunlarından jinekomasti, %3.3 gibi bildirilen çalışmaların aksine oldukça düşük bulunmuştur. Olgularımızda puberte prekoks, gecikmiş puberte, hipogonadizm ve erken pubik kıllanma gibi klinik bozukluklara rastlanmamıştır. 53
Özet (Çeviri)
PUBERTAL GROWTH AND SEXUAL MATURATION IN BOYS IN THE PROVINCE OF EDİRNE SUMMARY Puberty which is characterized by rapid physical and sexual growth, commences with the development of the secondary sexual characteristics, a spurt in growth and body muscle mass and changes in distribution of muscle mass, acceleration in bone maturation leading to closure of epiphyses which is consequently resulted in adult height. Therofore puberty is an important period of human life. In order to have provide healthy individuals and a healthy society, It is also important that puberty begins, continues and ends in an expected chronological order. The somatic and sexual changes during puberty as well as individual variations are important not only to have an approach to the pubertal subjects but also to be able to understand their pubertal problems. Pubertal development is influenced by individual, racial and environmental factors, therefore it is necessary to find out the values which are specific to our community. As there are only few studies related to pubertal growth and sexual maturation done in our country, we tried to evaluate the features, that represents our region. We aimed to assess the growth with height, weight and body mass index as well as the pubertal age and period with genital maturation, development of pubic hair and testis volume. Also it had been aimed to search pubertal problems like early and late puberty, pubertal gynaecomastia, hypogonadism and early development of pubic hair. A total of 1122 boys, aged 8 to 18 were recruited from the schools in Edime city centre and surrounding villages. After a through search, 10 children with 54cryptorchidism and 70 children with obesity, thus total of 80 children were excluded from the study. A total of 1042 boys constituted the ultimate study. We used standart scales to measure weight and paper rulers for height measurement. Body mass index was calculated by the formula of Weight (kg) / Height2 (m2). Testis volume was assessed by Trader orchiodometer" in terms of ml. We used Tanner's developmental phases of pubic hair and genital organs to assess sexual maturation. We found similar results comparing with previous literature in terms of pubertal height velocity and body mass index but higher values in terms of weight increment. The testis volume measured both in early and late stages of puberty was similar with previous studies. Mean commencement age of puberty was 12.15 ± 1.03 years, completion age was 16.06 ± 0.87 years and the duration of puberty was 4.45 years. There was no difference found in the duration of puberty, should the puberty be commenced and completed later than expected. On contrary to previous studies, development of pubic hair has occurred before than the development of genital organs. We found pubertal gynaecomastia rate of 3.3% which is far less than expected. There was no cases precocious puberty, delayed puberty, hypogonadism and early development of pubic hair. 55