Spinal anestezi altındaki ürolojik endoskopik girişimlerde hasta kontrollü sedasyon uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of patient controlled sedation method in urologic endoscopic procedures with spinal anesthesia
  1. Tez No: 115737
  2. Yazar: İCLAL ÖZDEMİR KOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN DİLEK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, spinal anestezi altında ürolojik endoskopik girişim uygulanan hastalara peroperatif HKS uygulayarak, farklı ilaçların etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma, ASA I-II grubuna giren 35-75 yaşlan arasında değişen 75 erkek hastada gerçekleştirildi. Grup I (n=25); 0.3 mg/kg propofol, grup II (n=25); 0.2 mg/kg propofol ve 0.1 mg/kg ketamin, grup III (n=25) 0.2 mg/kg propofol ve 2 u.g/kg alfentanil 5 'er dk kilitli kalma süresi ayarlanarak uygulama başlatıldı. Operasyondan önce hiçbir hastaya premedikasyon uygulanmadı. Hastalara sedasyon öncesi, sedasyon sonrası 5., 15. ve 30. dk'larda amnezi testi için farklı resimler gösterildi. Sedasyon öncesi ve sonrası 5 dk aralıklarla, postop 15. ve 30. dk'larda kalp atım hızı, sistolik, diastolik, ve ortalama arter basınçları, Sp02, solunum sayısı, anksiyete değerleri ve sedasyon değerleri kaydedildi. Operasyon sonunda hasta memnuniyeti, derlenme süresi ve amnezi olup olmadığı belirlendi. Bu çalışmada elde ettiğimiz bulgulara göre, tedavi gerektirecek hipotansiyona rastlanmadı. Grup I ve Grup III'de birer hastada bradikardi gelişti. Solunum sayısı ve SpO2 de düşme olmadı. Tüm gruplarda sedasyon skorları istenilen düzeyde bulundu. Tüm gruplarda derlenme hızlı idi. Preoperatif anksiyete skorları yüksek olmasına rağmen peroperatif ve postoperatif anksiyete skorları anlamlı olarak düşük bulundu. Hiçbir hastada amnezi olmadı. Tüm gruplarda hasta memnuniyeti mükemmeldi. Grup I'de %52, Grup II'de %16, Grup III'de %24 yan etki görüldü. Sonuç olarak; spinal anestezi sırasında HKS uygulamalarında propofol, propofol-ketamin, propofol-alfentanil uygulamaları hemodinami ve solunum açısından güvenilir bulundu. Ancak yan etki insidansının daha düşük olması göz önüne alınarak propofol-ketamin grubu diğer gruplara göre üstün bulunmuştur. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to compare PCS with Propofol (P), Propofol- Ketamin (P-K), Propofol-Alfentanyl (P-A), combinations in patients who was undergone urologic endoscopic procedures with spinal anesthesia. The study was done with 75 male patients who were 35-75 years aged and in the ASA I-II groups. Group I; 0.3 mg/kg P, Group II; 0.2 mg/kg P and 0.1 mg/kg K, Group III; 0.2 mg/kg P, 2 ug/kg A bolus was given with 5 minutes lock out time delivery was used. All of the patients were unpremedicated. For amnesia test, pictures were shown to the patients at presedation, postsedation 5th, 1 5th and 30lh minutes. Heart rate, systolic and diastolic and mean arterial pressure, SpCh, respiratory rate, anxiety and sedation degrees were recorded at postsedation with in 5 minute intervals, postoperative 15th and 30th minutes. At the end of operation, patient's satisfaction, recovery time and amnesia assessed. In this study it was seen the blood pressure and heart rate decreased but not at the range of hypotension so no one need medication for this. Bradicardia was seen each one from group I and III. Respiratory rates and SpC«2 didn't change. Sedation scores were at desirable levels in whole groups. While preoperative anxiety scores were high, preoperative and postoperative scores decreased significantly. None of the patients had amnesia during sedation. In all groups satisfaction was perfect. Adverse effects was listed as; %52 in group I, %16 in group II, %24 in group III. As a result, P, P-K, and P-A combinations in PCS were found useful and safe. P-K group was superior to the others in the view of adverse effects. 49