Türkiye'de 1990-2000 yılları arasındaki borçlanma politikasının ekonomik etkileri
Economical influences of borrowing policy in Turkey between years 1990-2000
  1. Tez No: 116822
  2. Yazar: RECAİ TOKAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN KARAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
V ÖZET Türkiye Ekonomisi, I. Dünya Savaşı'ndan sonra bir yandan Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalan borçlar, diğer taraftan yabancı yatırımları millileştirme çabalan ve ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi amacı nedeniyle ve ayrıca devlet gelirlerinin yeterli seviyede olmamasının da etkisiyle sürekli olarak borç kaynaklarına yönelmek zorunda kalmıştır. Cumhuriyet' in ilk yıllarından günümüze kadar, gerek ülke ekonomisinde gerekse dünya ekonomisinde meydana gelen ekonomik krizler nedeniyle sürekli olarak artan dış ticaret açıklan, bütçe açıklan ve devlet harcamalarım karşılayabilmek için genellikle borçlanmaya gidilmiş ve bunun sonucunda devlet iç ve dış borç stoku sürekli artış göstermiştir. Bu tezde ilk önce borçlanma kavramı, borçlanmanın nedenleri, devlet borçlarının türleri ve borçlanmanın ekonomik etkileri ortaya konulmuş, daha sonra ise Türkiye'de iç ve dış borçların özellikle 1990-2000 yılları arasındaki gelişimi incelenmiştir. Ayrıca, iç ve dış borç miktarını etkileyen çeşitli ekonomik büyüklükler île bu borçlar arasında ekonometrik analizler yapılmış ve bu bilgiler yorumlanarak sunulmuştur. Recai TOKAT
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT After the World War I, the Turkish economy is left no choice but continuously turn towards debt sources both as an effect of the debts that remain from the Ottoman Empire, the efforts to nationalize the foreign investments and the aim to obtain an economic development and also as the state income is not at a sufficient level. From the beginning of the republic to nowadays, to meet the state expenditures, budget deficits and foreign trade deficits that increase continuously as a result of the economic crisis that expose both in the Turkish economy and also in the world economy, the state always go into debt and this causes an increase in the domestic and foreign debt inventory. In this thesis study, first of all, the debt and borrowing concepts and the reasons of borrowing, the types of state debts are investigated. Then, the variations of the domestic and foreign debts especially in the time interval 1990-2000 are taken into account. Furthermore, statistical analysis between the state debts and different economic values that effect the quantity of domestic and foreign debts are made and these results are presented with the given comments. Recai TOKAT