Cumhuriyet Dönemi Türk bestecilerinin piyano edebiyatında aksak ritm
Aksak rhythme in Turkish composers piano literature of republic period
- Tez No: 117014
- Danışmanlar: PROF. DR. NEGİZ ŞAKİRZADE SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ARAŞTIRMANIN ÖZETİ:“Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecilerinin Piyano Edebiyatında Aksak Ritm”başlıklı bu çalışmada“Ritm”ve“Aksak Ritm”tanımları yapılmıştır.Anadolu ve Balkan topraklan üzerinde kollanılan bu ritmlerin kaynağı araştırılmıştır.Halk Müziği ve Geleneksel Türk Müziğin'de kullanılan aksak ritmler belirtilmiştir. 1923'ten bu yana Türk Bestecileri'mizin Aksak Ritm kullanarak besteledikleri eserler incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda eserlerin yaygınlaştırılması, gereği saptanmıştır. Yazdan eserlerin çoğu ileri seviyede eğitim amaçlı olarak kullanılabilecek düzeydedir.Ancak yeni başlayan öğrenciler için eğitim amaçlı olarak kullanılabilecek parçalara ihtiyaç olduğu saptanmıştır. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research named, Aksak Rhythme In Turkish Composers' Piano Literature Of Republic Period, Rhythme and Aksak Rhythme definitions have been done.The sources of these rhythemes, which are used at Anatolian and Balkan countries, have been searched.Aksak rhythemes which are used in Folk Music and Traditional Turkish Music have been determined. Since 1923,Turkish Composers' works which composed by using Aksak Rhythemes have been investigated. At the end of this resarch, it is fixed that these works should generalized.Most of these works can be used in education in advanced leveLBut it is fixed that the works are needed which will be used for the purpose of education of tiie elemantary students. 66