Demirci kazası 382 numaralı şer'iyye sicili defteri (1315-1319/1898-1901)
- Tez No: 117469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER TEPEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Şer'iyye sicilleri XV. asrın yarısından XX. asrın ilk çeyreğine kadar Osmanlı tarihinin muhtelif devirlerindeki hukuki, iktisadi, dini, askeri ve idari yapısını açıklayıcı temel kaynaklardır. Şer'iyye sicilleri Kadı ve Naiblerin mahkemelerde Hüccet, ilâm, Maruz, Mürasele şeklinde kaydettikleri hükümleri, Tayin Beratlarını, Buyruldu. Tezkire, Tahrirleri geçtikleri kaza, kasaba ve köylerde olan önemli olaylara dair kayıtları ihtiva etmektedir. Bu belgelerin tahriften korunması için mahkemelerde sicil defteri bulunurdu. Çalışmada şer'iyye sicilleri hakkında bilgi, 382 Numaralı Şer'iyye sicil defterinin tanımı, deftere ve konulara ait özellikler sicilin yazıldığı, olayların geçtiği Demirci kazası hakkında değerlendirme, hükümlerin özeti ve hükümlerin konulara göre tasnifi yapılmıştır. Şer'iyye sicilleri ile ilgili yazılmış olan bazı eserler'de tez'e eklenmiştir. Saruhan Sancağına tabi Demirci'de tutulan 382 Numaralı Şer'iyye Sicil Defterinden yararlanarak Osmanlı Devletinin 1898 - 1901 yıllarına ait sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki ve siyasi bakımdan bilgi sahibi olabiliriz. Şer'iyye sicilindeki konular bir kaza idaresinde meydana gelebilecek her türlü olay ve düzenlemeler ile tarihi gerçekleri kapsar. Metin Transkribinin yer aldığı son bölümde, transkirib orjinaline bağlı kalınarak titizlikle yapılmıştır. 382 Numaralı Şer'iyye Sicilinde konular gündelik hayatta karşılaşılabilecek olayları kapsamaktadır. 382 numaralı defterde 111 dava kaydı bulunmaktadır. Davalar konularına göre ayrıldığında en fazla alacak- verecek davası ortaya çıkmaktadır. Diğer konular da gündelik hayatın içinde olanlardır. Metin Transkribi aslına sadık kalınarak yapılmıştır. Bu günkü dilde bazı sözcükler değişikliğe uğramıştır. Bu sözcüklerin bazıları; Timurci, Yiğirmi, Ayişe... Özel adlar ile yer adlarının bazıları değişikliğe uğramış, bazı köyler de farklı ilçe sınırları içinde kalmıştır. Adem AKDENİZ
Özet (Çeviri)
Muslim judge's registers were foundation origins which they were explained jurist, economical, religious, military and managerial structunal of ottaman history from half xucentum to first quarten xx century. Muslim judge's regliters were used for Kadi and Naib inthe law court as certificate, written copy of court decision, eweposed to, Sultan's commaud, designations, essoys which were incloslus the iwpontant events in towu, citey or villoges. Registoe notebak was used to be in law coursts for hept from falsification. Wathis working, is about Muslim Judge's registers, the Kadi's register's definition fram 382, Featunes relating to register and topics, place wish was written and lasted the events Besides it had been evaluated about Demirci had been classified according rules' summery and rules to subjests. Sone working which had been written about Kadi's registers were added to working. Demirci is a town which was tied to Saruhan flag. Kadi's registers was used to benefit from 382 No. regirter. We can find social, ualtural, ecenomical, jurist and political knowledge about the Ottoman Empire Concerning betwen 1898-1901. Register contain which will be able to do every various events and contain the history confirmis. The latest part of transcription of text had been done in fasticlausly which tied to orjinal transcript. In 382 number of Ser'iyye records, subjects includes events which can be approached in daily life. There are 111 trial records in 382 number of register when the trials divide according to their subjects, mostly assets and liabilities come out other themes take place in daily life. Text transcription is made bound to original one according to our daily language, some of the words are changed; for instance; Timurci, Yigirmi, Ayise... Some parts of special names and place names are changed, some of the villages survive in different administrative district. Adem AKDENİZ