Kadın milletvekilleri ve siyasal faaliyetleri (1935-1991)
Women deputies and their political activities (1935-1991)
- Tez No: 117507
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Kadınların toplumlarda ikinci sınıf vatandaş konumundan çıkıp, erkeğe eşit sosyal ve siyasal haklarını elde etmesi 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir olgudur. İlk olarak 18. yüzyıl sonlarında Batı Avrupa'da ortaya çıkan gelişmeler sonucu çalışma hayatına atılan kadınların erkeğe eşit sosyal ve siyasal haklarını elde etmek için başlattıkları mücadeleler diğer toplumları da etkilemiş, 19. yüzyıl boyunca çeşitli ülkelerde sürdürülen kadın haklan mücadelesi, 20. yüzyılın başlarında pek çok dünya ülkesinde amacına ulaştı ise de, bu gün halâ kadınların yasalarla güvence altına alınan sosyal ve siyasi haklarını gerektiği şekilde kullanabildiklerini söylemek mümkün değildir. Genellikle toplumlarda süregelen ataerkil değerlerin etkisi ve siyasal fakörler gibi etkenlerin etkisi ile siyaset siyaset belirgin bir şekilde erkeklerin egemenliğinde sürdürülmekte, parlamentolarda çok az sayıda kadın temsilci yer almaktadır. Kadınların yasama organlarında daha fazla yer alması, kadınların toplumda ezilmişliklerine son verilmesi açısından önemli olduğu kadar, tüm kesimlerin temsilini gerektiren demokrasinin gelişmesi açısından da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Türk kadınının siyasi haklarını elde edişi incelenerek, 1935'ten 1991'e dek uzanan Türk siyasi hayatı boyunca, parlamentoda yer alan kadın milletvekillerinin eğitim-öğretim, meslekleri, bildikleri yabancı diller, medeni durumları, yaşlan ve çocuk sayılan bakımından sosyo- kültürel özellikleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, kadın milletvekillerinin siyasal faaliyetleri incelenerek parlamentodaki etkililikleri irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Women had took their social and political rights in the beginning of 201h century.Thus, they became equal to men, remowing from second class citizens in the society. Firstly, at the ends of 18th century, for the result of developing in the Western Europe, women in work's life, began to struggle to attain their social and political rights. This effected other societies. The struggle for women's rights during 19* century, in various countries, reached its aim in most of the countries all around the world in the beginning of 20* century. However, today, it is not possible to say that women still could use their social and political rights as necessarily. Generally, with the influence of continuous masculine values and political factors, politics had directed under the domination of men and few women are in the parliaments. Taking place of women in legislation is getting importance in the aspect of developing of democracy in which all parties should be represented,like ending the oppression of women in the society. In the work, scrutinizing the taking political rights of Turkish women from 1935 till 1991, during Turkish political life, women deputies in the parliaments had been tried to analize in the respect of their educations, professions, foreign languages, marital status, ages and childs. In addition, the political activities of women deputies and their influences in the parliament had studied.