1960-2000 yılları arası 'Anadolu pop/rock' olarak adlandırılan müzik kültürü
The Culture of music which is nemed 'Anatolian pop/rock' for the years 1960-2000
- Tez No: 117513
- Danışmanlar: DOÇ. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmada, Türkiye popüler müzik ortamında görülmekte olan“Anadolu pop/rock müziği”, 1960-2000 yıllan arası süreçte incelenmiştir. Söz konusu müzik tarzının ilk örnekleri 1960'larm ilk yansında görülmektedir. '60'lann ikinci yansı ile '70'lerin ikinci yansı arası dönemin, söz konusu müziğin hem nicelik hem de nitelik açısından en parlak dönemi olduğu düşünülmektedir. 1970'lerin sonlarında Türkiye'de yaşanmaya başlayan sosyo ekonomik, politik, kültürel birtakım değişimler ve bu değişimlerin etkileriyle arabesk müziğin popüler müzik ortamında etkinliğim arttırması, grup müziği yapmada yaşanan sorunlar gibi nedenlerle, 1980-2000 yıllan arası, Anadolu pop/ rock müziği popüler müzik ortamında etkinliğini yitirmiştir. Ancak Edip Akbayram, Banş Manço gibi kimi müzisyenlerin yaptıkları bazı çalışmalarla varlığını sürdürmüştür. 2000'li yıllara doğru ise, söz konusu müzik tarzı, popüler müzik piyasasında, hem genç kuşak müzisyenler hem de eski kuşak müzisyenlerce yeniden etkin hale getirilmiştir. Çalışmada, Türkiye popüler müzik tarihinde uzun soluklu bir etkinliğe sahip olmuş ve olmakta olan söz konusu müziğin kültürünün“ne”olduğunu ortaya koymaya çalışmak başlıca amaç olmuştur. Bu amaçla, söz konusu müziğin bir popüler müzik türü olması nedeniyle 'popüler kültür ve popüler müzik' konularına ve Türkiye popüler müzik tarihine yer verilmiştir. Bu tarz çalışmalarda adlan öne çıkan müzisyenler ve parçalar ele alınmaktadır. İncelemelerin sonucunda, Anadolu pop/rock müziğinin, THM kültüründen, sözsel, makamsal, ritmik ve çalgıların kullanımı açısından yararlandığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation was prepared for Ethnomusicology and Folklore Division of Musicology Department of the Ankara State Conservatory of Hacettepe University Social Sciences Institute as a master tesis. In this study,“Anatolian pop/rock music”which is seen in popular music platform of Turkey is analysed for the years 1960- 2000. The first examples of this kind of music is seen in the first half of 1960's. It is thought that the period between the second half of '60's and second half of '70's is the top period of this kind of music in terms of both quality and quantity. Between the years 1980 and 2000, Anatolian pop/rock music lost its popularity in the music platform because of such reason as socio-economical, political and cultural changes that started at the end of 1970's in Turkey and that lead to increased popularity of arabesk music in popular music platform and problems in making group music. Nevertheless it continued to exist thanks to the works of some musicians like Edip Akbayram and Bans Manço. Towards 2000s, both young and old musicians made this kind of music popular again. The main aim of this studies to determine“what”the culture of this music which have been and still is effective in the Turkish popular music history is. The popular culture and popular music concepts (since Anatolian pop/rock music is a kind of popular music), the history of Turkish popular music and leading musicians and songs of this kind music are examined. It was concluded that Anatolian pop/rock music is effected by Turkish Folk Music culture in lyrics, 'makam's, rhythms and the use of instruments.