Sürekli ayaktan periton diyalizi peritoninin tanı ve takibinde prokalsitoninin yeri
The value of procaltininin in continuous ambulatory peritoneal dialysis peritonitis
  1. Tez No: 118709
  2. Yazar: H. SİNAN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. ÇETİN ÖZENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) son dönem böbrek yetmezliğinde önemli bir tedavi seçeneğidir. Peritonit SAPD'nin ciddi bir komplikasyonu olmaya devam etmektedir. SAPD peritonit teknik yetersizlik ve kateter kaybının önde gelen nedenidir. SAPD peritonitte inflamasyonun sınırlanarak fibrozisin önlenmesi tedavinin erken başlanması ile ilişkilidir. Prokalsitonin (PCT) ağır bakteriyal infeksiyonlarda serumda yükselen, kalsitonin prohormonuyla aynı diziye sahip 116 aminoasitli bir proteindir. Klinik olarak sistemik inflamatuar yanıt sendromu ile beraber giden birçok infeksiyöz hastalığın tam ve takibinde kullanılmaktadır. PCT' in SAPD hastalarında veya SAPD peritonitte yükselip yükselmediğim araştıran bir çalışma bilgimiz dahilinde bulunmamaktadır. Çalışmamızda birincil olarak SAPD peritonit hastalarında serum PCT düzeylerinde yükselme olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca takip PCT değerlerinin SAPD peritonitli hastaların klinik seyri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya 40 SAPD peritonitli hasta (21 kadın, 19 erkek) ile kontrol grubu olarak SAPD programında tedavisi sürmekte olan peritonitsiz 40 hasta (23 kadın, 17 erkek) alınmıştır. Peritonit grubunda 1, 3 ve 5. günlerde, kontrol grubunda ise bir kez olmak üzere serum PCT düzeyleri ölçülmüştür. SAPD peritonitli hastalarda başvuru PCT düzeyi 3.24 ± 5.64 ng/ml; kontrol grubunda ise 0.84 ± 0.96 ng/ml saptanmıştır (p< 0.0001). SAPD peritonit hastalarının tedaviye klinik yanıt verenlerinde takip PCT düzeyleri ile hastalığın seyri arasında istatistiksel anlama ulaşan bir ilişki olmadığı saptanmıştır. SAPD peritonit hastalarının tedaviye klinik yanıt vermeyenlerinde ise başvuru PCT düzeyi ile 5. gün bakılan PCT düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Başvuru PCT düzeyi 0.97 ± 0.38 ng/ml, 5.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) is well established as an important renal replacement modality. However, peritonitis remains a significant complication of CAPD. Peritonitis is the leading cause of technique failure and catheter loss. In CAPD peritonitis limitation of inflammatory response and thus avoidance of fibrosis depends on the early commencement of therapy. Procalcitonin (PCT) is a 116 amino acid protein with a sequence identical to that of the prohormone of calcitonin. In severe bacterial infections and sepsis, intact procalcitonin is found in blood. In clinical practice it is used to diagnose and monitor bacterial infections accompanied by a systemic inflammatory reaction. It is not known whether elevated serum PCT levels accompany CAPD patients or CAPD peritonitis. In our study, primarily we investigated whether serum PCT levels are elevated or not in CAPD peritonitis patients. We also evaluated PCT values on the third and fifth days of peritonitis in order to correlate with the prognosis of the patients. 40 CAPD patients with peritonitis (21 male, 19 female) and 40 CAPD patients without peritonitis as control group were included in this study. In peritonitis group, blood for serum PCT measurements were drawn on admission, third and fifth days. In control group, blood was drawn for PCT measurements only once. In CAPD peritonitis group, admission PCT concentration was 3.24 ±5.64 ng/ml; in control group it was 0.84 ± 0.96 ng/ml. (p< 0.0001). No correlation was found between the prognosis and follow-up PCT concentrations of CAPD peritonitis patients that improved clinically. In CAPD peritonitis patients that did not improve clinically there was a significant differance between admission and fifth day PCT concentrations.