Toxic chemicals release and pollution prevention model for a chemical industry
Bir kimya endüstrisi için toksik kimyasalların yayılımı ve kirlilik önleme modeli
  1. Tez No: 119571
  2. Yazar: HÜMEYRA VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
V ÖZET Sanayileşme gelişirken, bir taraftan bu sanayilerin kullandığı kimyasal maddeler de gelişmektedir. Mevcut kimyasalların yanısıra, birçok yeni kimyasal madde üretilmekte, kullanılmakta, depolanmakta ve taşınmaktadır. Böylece, çok sayıda tehlikeli ve toksik madde çevreye yayılmakta ve insan ve çevre için risk oluşturmaktadır. Önemli kimyasal kirliliklerin birçoğu; kontrolsüz endüstriyel atıksu deşarjı, taşıma kazaları, kimyasalların düzensiz depolanmasından kaynaklanan dökülme, sızıntı, ve benzeri olaylardan meydana gelmektedir. Mevcut yasal düzenlemelerin ciddi yaptırım gücü olmadığı gibi, etkili yasal düzenlemelerin yokluğu da insanların toksik kimyasalları kullanma konusunda yeteri kadar özen göstermemelerine neden olmaktadır. Sözgelimi, bir vana açık bırakılabilir, bir miktar toksik endüstriyel atıksuya karışabilir, veya taşıma esnasında kazayla dökülebilir. Deprem gibi doğal felaketler, insan hatalarından kaynaklanan durumlardan daha kötü sonuçlara neden olabilir. Kaza ile gerçekleşen kimyasal maddelerin çevresel ortamlara saçılması olaylarının yanısıra, kasıtlı dökümlerin olabileceği de gözden uzak tutulmamalıdır. Bu tezde, tipik bir kimya sanayi için toksik kimyasalların yayılımı, kirlilik önlenmesi ve acil durum modeli önerilmektedir. Ülkemizde kimyasalların çevreye dökülmesi olayları henüz hakettiği önemi bulamamıştır. Bu nedenle bu çalışmada, tehlikeli kimyasallardan kaynaklanabilecek acil durum planlaması örneği hazırlanmıştır. Bu amaçla, sanayide kullanılan toksik kimyasalların özellikleri incelenmiş ve güvenlik ve çevre yönetimi kapsamında, örnek çalışmalarla birlikte bir acil durum yönetim planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT While industrialization is developing, chemical substances that industries use are also developing. Besides the existing chemicals, many new chemical substances are produced, used, stored and transported every year. So, a lot of hazardous and toxic substances are released to the environment and cause to risk for human health and the environment. Many cases of significant contamination can be traced to chemical spills, leakages, etc. resulting from uncontrolled industrial wastewater release, transportation accidents, and non-regulated dumping of chemicals. The lack of effective regulations as well as the absence of serious law enforcement for existing regulations has always led to a careless attitude among people handling toxic chemicals. A valve can be left open, a batch of toxic industrial wastewater can be released to a stream, or a load of a truck may be spilled in a crash. Natural disasters such as earthquake can be more devastating than situations caused by man. In addition to accidental occurrences, the unlikely possibility of intentional contamination cannot be overlooked. In this thesis, toxic chemicals release, pollution prevention and hazard control model is proposed for a typical chemicals industry. This subject is not commonly accepted and applied by industries in our country; this is why a model has been prepared. For this purpose, the characteristics of toxic chemicals used in organized industrial districts are investigated. In the scope of safety and environmental management system, an emergency management plan is prepared with the help of case studies.