Şaban Kuzgun'un dinler tarihi bilimindeki yeri
- Tez No: 122062
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DAVUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞABAN KUZGUN'UN DİNLER TARİHİ BİLİMİNDEKİ YERİ Hüsamettin KARATAŞ Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı Dinler Tarihi Bilim Dalı 2002, Sayfa: 93 Dinler Tarihi Bilimine ve Türk Din Tarihine katkılarından dolayı araştırma konusu olarak incelediğimiz“Prof. Dr. Şaban Kuzgun'un Dinler Tarihi Bilimindeki Yeri”adlı çalışmamız, Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ülkemizdeki Dinler Tarihi ile ilgili çalışmalar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Şaban Kuzgun'un hayatı bütün yönleriyle ele alınmış olup, yazmış olduğu kitaplar incelenerek tanıtılmıştır. İkinci bölümde Dinler Tarihi araştırmalarında kullanılan Deskriptif, Filolojik, Fenomenolojik ve Karşılaştırmalı metotlar hakkında bilgi verilerek Kuzgun'un bu metotları eserlerinde nasıl uyguladığı örneklerle açıklanmıştır. Bu çalışma bibliyografya ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PLACE OF ŞABAN KUZGUN IN RELIGIOUS HISTORY SCIENCE Hüsamettin KARATAŞ The University of Fırat Social Sciences Institute Mail Science Branch of Philosophy and Religion Sciences 2002, Page: 93 The place of Professor Dr Şaban Kuzgun in the science of the religion whom we studied as a study subject because of his contribution to the science of the History of Religions and the History of Turkish Religion consists of an introduction and two chapters. In the introduction chapter I gave short information about the History of Religions in our country. In the first chapter Şaban Kuzgun's life has been studied entirely and the books he wrote were dealt and introduced. In the second chapter, the Descriptive, Philology, Phenomenology and the Comparative methods used in the study of religions were mentioned and the methods Şaban Kuzgun used in his works were explained by giving examples. This study ends with a bibliography.