Türkiye ve İngiltere'deki sportif rekreasyon yöneticilerinin karekteristik özellikleri
- Tez No: 122701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve İngiltere'deki rekreasyon ve spor yöneticilerinin eğitim durumları, mesleki tecrübeleri, meslek içi eğitimleri ve rekreasyonla ilgili özelliklerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla her iki ülkedeki rekreasyon ve spor yöneticilerinin geçmişteki mesleki deneyimleri ve eğitim-öğretim durumları araştırılmış ve bu yöneticilerin şimdiki ve gelecekteki kariyerleri ile ilgili nasıl bir eğitim-öğretimin gerekli olduğu sorusuna cevap aranmıştır. Her iki ülke spor ve rekreasyon yöneticilerinin işe başlamada sahip olduğu diploma yada eğitim düzeyinin meslekle ilişkisi araştırılarak ülkeler arasında benzerlik yada farklılıklar olup olmadığına bakılmıştır. Yine aynı şekilde meslek öncesi ve meslek içi eğitimin önemi ile ileriye dönük bir eğitim amaçlı kurslara katılmada iki ülke rekreasyon yöneticilerinin düşünceleri araştırılmıştır. Bunların dışında yönetim, spor ve rekreasyon yönetimi farklılıkları konusunda ülke düzeyinde farklılıklar araştırılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular İngiltere ile karşılaştırıldığında Türk rekreasyon ve spor yöneticilerinin mesleğe girişte ve meslek içersinde aldıkları eğitim ve sahip oldukları diploma bakımından kendilerini yeterli görmediklerini göstermektedir. Yine aynı şekilde Türk rekreasyon ve spor yöneticileri ileriye dönük mesleki bir kursa katılma, rekreasyon eğitimi ve yönetimi bakımlarından İngiliz yöneticilerden farklı bir görüş içersinde oldukları anlaşılmıştır. Ülkemizde rekreasyon ve spor yöneticileri işe başlarken sahip olduğu diplomanın işle ilgisinin çok az olduğunu (%7), kendilerini mesleki balamdan yeterli görmediklerini belirtirken, İngiliz yöneticilerin tamamının meslekleri ile ilgili diplomaya sahip oldukları ve meslekleri ile ilgili bir alanda eğitim aldıkları anlaşılmaktadır. Ülkemizde büyük bir potansiyeli olan rekreasyon faaliyetlerinde büyük oranda kalifiye elemana ihtiyaç bulunmaktadır. Günümüzde önemli bir sanayi kolu haline gelmiş olan rekreasyon ve spor faaliyetlerine dönük kaliteli elemanların yetiştirilmesinde üniversitelerimize büyük görevler düşmektedir. Sayfa XVII
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify education level, career experience, inner career education and the main characteristics of recreation and sport managers in Turkey and England. In this purpose it is important that to investigate previous career experiences and education - instruction level of recreation and sport managers in both two countries. It is also important that to find out their requirement of sort of education - instruction concerned with post, present and future career. The other important theme is to find out, what is the background of managers? what qualifications do they have? what kind of qualifications and training do they think is important or relevant to their present and future career/job? what is the manager's view of the appropriate of the education/training they received? what are their expectations with their job? what do they think about the role of the sport/recreation manager in sport/recreation management training?. Another important matter is to investigate similarity or differences of recreation managers in order to degree's types they had before starting career and during present job in both countries. Turk recreation managers indicate that their degree level are not sufficient what they had before starting career and inner career education when compare with England managers. The result also show that Turk and England recreation managers have different opinion about to participate type of future career course. The results of this study indicated the fact that recreation management has not yet been accepted as a profession - or even as an idea - in Turkey. Despite the fact that only % 7 of respondents had any sort of relevant degree Physical Education degree, the vast majority felt satisfied with their pre-career qualifications. Recreation and sports managements have great potential in our country. In this respect we need serious number of qualified employees. Nowadays recreation and sports managements have became important industry branch. Therefore Universities have very important responsibility for liaining quality staff in this area. Sayfa XVIII