Bafra Ovası Emenli ve Karaburç köyleri drenaj sorunlu alanlarda, taban suyu seviyesinin ve tuz içeriğinin yıl içerisindeki değişiminin saptanması
The Determination of the fluctuation of water table and salinity content during the year in Bafra plain, at the area of Emenli and Karaburç villages having drainage problem
- Tez No: 12271
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET APAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill - ÖZ - Bu çalışma, Bafra Ovasının 800 hektarlık bir bölümünde taban suyu düzeyinin ve tuzluluğunun yıl içerisindeki deği şimi ile taban suyu düzeyi ve tuzluluğuna etkili olan etmenleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yapıldığı yıl içerisinde Şubat, Mart ve Nisan aylarında ki yağış ortalamaları, çok yıllık ortalamaların al tında olmasına karşın bu dönemlerde taban suyunun yüksek olduğu gözlenmiştir. Taban suyunun yüksekliği bu dönemler toprak hazırlığı ve bitki ekim dönemine rastladığı için taban suyunun kontrol altına alınmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Tuzluluk yönünden üçüncü sınıfa giren taban suyu kısa sürede topraklarda bir tuzlanma sorunu yaratmasa da, uzun dev rede bir tuzluluk sorunu yaratabilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE DETERMINATION OF THE FLUCTUATION OF WATER TABLE AND SALINITY CONTENT DURING THE YEAR IN BAFRA PLAIN, AT THE AREA OF EMENLİ AND KARABURC VILLAGES HAVING DRAINAGE PROBLEM. The study was conducted to investigate the elevation of water table level and salinity during the year and also the factors effecting on water table and salinity. The water table level in some periods was observed higher, although averages monthly precipitaion during the research year was lower than average of the long term precipitaion. High level water table at the time of the soil preparation and sowing must be under control. The third class of ground water with respect to salinity is not a serious problem in short term affecting soil salinity, but in long term possible would be observed a serious problem of soil salinity.