Spor yapan ve yapmayan bedensel engellilerin bazı fizyolojik ve antropometrik ölçümlerinin kıyaslanması
The comparison of the physiological and antropometric measures of handicaps in volved with sports and handicaps who are not
  1. Tez No: 122750
  2. Yazar: M. MUSTAFA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; ülkemizde bulunan engelli bireylerin siyasal, ekonomik, eğitim ve sağlık konulan ile ilgili literatür bilgiler ile bedensel engelli bireylerin ulusal ve uluslararası platformlarda yapmakta oldukları ve yapabilecekleri bütün spor branşları hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde; tekerlekli iskemle basketbol'ü oynayan bedensel engelli sporcular ve spor yapmayan bedensel engelliler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın başında spor yapan bedensel engelliler ile spor yapmayan bedensel engellilerin antropometrik ölçümleri alınmıştır. Alman antropometrik ölçümler sırasıyla; boy, ağırlık, omuz genişliği, göğüs genişliği, pazı kasıl, pazı kası2, dirsek, bilek, karın kasıl, karın kası2, kalça kası, kalça altı kası, diz kapağı, baldır ve ayak bileği'dir. Spor yapan bedensel engelliler ile spor yapmayan bedensel engellilerin antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması için uygulanan istatistik test sonucunda omuz genişliği, göğüs genişliği, pazı kasıl, pazı kası2 ve dirsekte Spor yapan bedensel engellilerin için olumlu yönde önemli ve gelişmeler görülmüştür. Spor yapan bedensel engellilerin üst ekstremitelerinde görülen gelişme onların günlük yaşamlarında hareket kabiliyetleri açısından önemlidir. Sporun sağladığı psikolojik ve sosyolojik yararın yanı sıra fizyolojik, biyolojik ve anatomik yararlan düşünüldüğünde spor bedensel engelliler için mutlaka uygulamaları gereken bir faaliyettir. Bedensel engelli sporcuların ölçüm verileri ile spor yapmayan bedensel engelli bireylerin ölçüm verilerinin karşılaştırılması sonucunda her iki grubunda alt ekstremitelerinde bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Bedensel engelli sporcular bedensel engellerine yönelik bir spor dalı veya egzersizle uğraşmadıkları takdirde o bölgelerinde deri altı dokularında ve kas yapılarında hiçbir değişiklik olmayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This thesis consists of two parts. The first part includes all political, economical, educational and health issues related to handicaps in our country. In this thesis we can find in details all kinds of sports which are done or can be done on both national and international platforms by handicaps. The second part has been carried out on handicaps who are basketball players in wheelchairs and handicaps who are not involved with any sports. At the begining of the anthropometric measures of the handicapped basketball players and the ones who didin't do any sports were recorded. These measurements consist of weight shoulder width, chest width, bicep muscles 1, bicep muscles 2, forearm, wrist, abdomen muscle 1, abdomen muscle 2, hip muscle, thight muscle, knee, calf, and ankle. When we compared the statistic tests of the anthropometric measures of the handicapped sportsmen and the ones who didin't do any sports, it is seen that for the sportsmen positive and important progress is stated. Especially in their shoulder,chest width, bicep muscles 1, bicep muscles 2, and forarm. The development seen in the up extremities of the handicapped sporstmen is very important for their movement in daily life. Besides the psychologic and sociological positiveness we should also think about the physiological, biological and anatomical sides in this case we can say that. Sports is an activity handicaps should take up. When the measurements of the handicaps involved with sports and the ones not involved with any sports, compared it is seen that there is no difference in their under extremities in both groups. These experimental measurements have finally shown that if handicaps do not get involed with any sports related to their handicap there will not be any problems or change in their under skin tissue and form of their muscles.