Türk kamu yönetiminin halkla ilişkilerine ombudsman desteği için bir model önerisi
A Suggestion of model for ombudsman support to the public relations of Turkish public administration
  1. Tez No: 123247
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET Bu çalışma, ülkemizde oluşturulacak bir ombudsman kurumunun kamu yönetiminin halkla ilişkilerinin geliştirilmesinde, sorunların çözümünde, stratejik bir çare olabileceğinin ortaya konulmasına yöneliktir. Devletin kamusal yaşamın duyarlı alanlarına daha çok müdahale eder hale gelmesi, yönetimle yurttaşlar arasındaki sorunların artmasına neden olmuştur. Demokratikleşme isteklerinin artması, devletleri yönetim- yurttaş ilişkilerinde yurttaşların haklarını geleneksel kurumlar dışında koruyacak yeni arayışlara itmiştir. Bu arayışlar sonunda bir çok ülke 1809 yılından beri İsveç' te işbaşında olan ombudsman kurumunun, yönetimin denetlenmesi ve halkla ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir yeri olduğunu görmüştür. Böylece ombudsman kurumu tüm dünyada hızla yayılmıştır. Kamu otoriteleri ile yurttaşlar arasındaki ilişkiler nedeniyle ortaya çıkan sorunlarla ilgilenen ombudsman kurumu, ülkemizde halen tartışılan bir kurumdur. Çalışmada ülkemizdeki ombudsman arayışlarına yer verilmiş ve İsveç, Fransa, Danimarka ve İngiltere ombudsman modelleri incelenerek, ombudsmanın yönetim- yurttaş ilişkilerinin geliştirilmesinde nasıl bir fonksiyon icra ettiği ortaya konulmuştur. Yine incelenen ombudsman modellerinden hareketle, Türkiye için bir ombudsman modeli önerisi geliştirilmiş ve bu önerilen ombudsman modelinin uygulanmasının, Türk kamu yönetiminin halkla ilişkilerinin geliştirilmesinde, önemli katkılarının olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study tends to put forward that an Ombudsman Institution that may be formed in our country can be a strategic way out in the development of public relations of public administration and the solution of problems. That the state has come to a position in which it seems to interfere in the sensitive fields of public life has caused the problems between the administration and citizens to increase. Demands for democratization have increased and this has forced states into new searches for the protection of the rights of citizens out of the traditional institutions in the administration* citizen relations. At the end of these searches, many countries have noticed that the Ombudsman institution, which has been in force in Sweden since 1809, has an important place in the inspection of administration and in the development of public relations, so the Ombudsman institution has been widespread throughout the world. The Ombudsman institution, which is occupied with the problems arising from the relations between state authorities and citizens, is still an institution under discussion in our country. In the present study, Ombudsman searches in our country have been taken place, and Ombudsman models of Sweden, French, Denmark and England have been studied and the function of Ombudsman in the development of administration- citizen relations has been put forward. Basing on the Ombudsman models studied, a suggestion of Ombudsman model for Turkey has been developed and it has been proved that the practice of the Ombudsman model suggested may make significant contributions to the development of public relations of Turkish public administration. u