Ölüm korkusu ve kişilik yapısı arasındaki ilişki
The Relationship between fear of death and personality structure
- Tez No: 124194
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN AŞTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
8. ÖZET Ölüm Korkusu ve Kişilik Yapısı Arasındaki İlişki Bu doktora çalışması ölüm korkusunun düzeyi, içerdiği anlam ile kişilik özellikleri arasında bir ilişki olup olmadığını, ayrıca belirli bir kişilik özelliğine, cinsiyete sahip olmanın ve ölüm tehlikesi-riski yaşamış olmanın ölüm korkusu açısından farklılık yaratıp yaratmadığını araştırmak amacı ile betimleyici, analitik araştırma tipine, uygun olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini yaptıkları meslekler, sporlar ya da tesadüfi olarak ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan kişiler, yaptıkları meslekler, sporlar ya da sağlık durumları nedeniyle ölüm riski altında yaşayan kişiler, yaşamlarında şimdiye kadar Ölüm tehlikesi yaşamamış ve ölüm riski taşımayan meslekleri / sporları yapan kişiler oluşturmaktadır. Her bir gruptaki katılımcı sayısı birbirine eşit olup, toplam 375 kişiden bilgi toplanmıştır. Araştırmada yüzyüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme sırasında; psikotik belirtilerin şiddetini ve değişimini ölçmeyi hedefleyen Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği, demografik, mesleki soruların yanı sıra kişinin kendi ve başkalarının ölümüne dair hissettiği ölüm korkusunu, dini inancının boyutlarını, ölüm tehlikesi yaratan durumun niteliğini araştıran Ölüm Korkusu Bilgi Formu, ölüm kaygısının şiddetini belirleyen Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği ve kişilik özelliklerini ortaya koyan NEO-5 Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Ölüm Korkusu Bilgi Formu Faktör Analizi, ölüm korkusunun dört boyutu olduğunu ortaya koymuştur; bu boyutlara dini inanışın boyutu (% 25,6), başkalarının ölümü korkusu (%17,1), kişinin kendi ölüm korkusu (% 7,9) ve yaşamdan memnuniyet (% 6,9) adı verilmiştir. Katılımcılarda nörotizm kişilik özelliği gösterenlerin; diğer kişilik özelliği gösterenlere göre daha az ölüm kaygısı hissettikleri (r= -0,32, p.05). Ancak ölüm tehlikesi yaşayanlar arasında sporcular kendi ölümlerinden en az korkarlarken (n=27, x=0,34 ± 0,6), tesadüfi olarak bu tehlikeyle karşılaşanlar (n=81, x= - 0,28 ± 1,15) en fazla korkmaktadır. Yine sporcular (n=27, x= -0,53 ± 1,06), işi gereği tehlike yaşayanlara (n=142, x= -6,54 ± 1,00) göre yaşamlarından daha çok memnundurlar (F=5,12, ss=2,24,p
Özet (Çeviri)
9.ABSTRACT The Relationship Between Fear of Death and Personality Structure This research is conducted, in a descriptive and analytical format, in order to investigate the possible relationship between level of fear of death, the meaning attributed to death, and personality characteristics; and to explore whether or not having a certain personality characteristic, gender, and having had a life threatening experience causes a difference in fear of death. The sample of the research is comprised of three equal sized sub-samples: subjects who have had life threatening experiences as a result of either their occupation, the sports activities they are involved in, or accidentally; subjects who are under the risk of having a life threatening experience either as a result of their occupation, the sports activities they are involved in, or the diseases they have; and subjects who have never had such an experience and have no foreseeable risk of going through one. Sample of the study consisted of 375 subjects in total, distributed evenly among the three sub-samples. The data was collected through face-to-face interviews. Data collection tools included: Short Psychiatric Evaluation Inventory, which aimed at measuring the severity and change of psychotic symptoms; Fear of Death Information Form, which included questions related to demographics, fear of death of self and others, religiosity, the life threatening situation; Thorson-Powel Death Anxiety Scale which determines the significance of fear of death, and NEO-5 Personality Inventory which determines the personality characteristics. It is found that fear of death has four dimensions/fectors. These dimensions are named to be: religiosity (% 25,6), fear of death of self (% 17,1), fear of death of others (% 7,9), life satisfaction (% 6,9). It is observed that those who are higher on the neuroticism dimension experience less fear of death than the others (r= -0,32, p.05). However, among those who have had a life threatening experience, sportsman are the ones who report the lowest levels of fear of death of self (n=27, x=0,34 ± 0,6); those who are accidentally exposed to a life threatening situation are the ones who report the highest level of fear of death of self (n=81, x= -0,28 + 1,15). Again the sportsman (n=27, Xr= -0,53 ± 1,06) are more satisfied with their lives than those who are exposed to life threatening experiences as a result of their occupations (n=142, x= 6,54+1,00). The sportsman who have had a life threatening experience (15,70 ± 8,75) tend to be leaft neurotic among all groups. Again sportsman (32,40 ± 6,33), those who have had the experience accidentally (26,95 ± 6,12) and who have had the experience as a result of their occupations (27,43 ± 6,84) more extraverted. ölüm tehlikesi ile karşılaşanlara göre daha çok dışa dönük özellikler göstermektedir. These three groups who have had a life threatening experience sportsman tend to be more open to new experiences (27,78 ± 5,83). 140