Hediye
- Tez No: 124730
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Özet Genç Adam, ayrı şehirlerde yaşadıkları için uzun zamandır göremediği, parası olmadığı için de yanına gidemediği, aşık olduğu Genç Kız' a ilginç bir doğum günü hediyesi göndermeye karar verir; kendisini... Aşık olduğu Genç Kız ise güzelliği dışında hiçte beklenildiği gibi biri değildir. O yaşadığı sisteme uyum sağlamış, oyunu kurallarına göre oynayan, hırslı, başarılı olmaya endekslenmiş bir küçük burjuvadır.“Aşk”onun için alay edilebilecek bir duygudur, erkekler kullanılması gereken zavallılardır, Genç Adam ise“Uzaklardaki salak bir şair”dir ve gerçekten de uzaklarda kalmıştır. Bunlardan habersiz olan Genç Adam daha önce tanımadığı, ancak yakın hissettiği bir Ayyaş 'tan kendisini“hediye paketi”yapması için yardım ister. Ayyaş önce korkar, ancak sonra bu ufak yardım karşılığı şarapla ödüllendirileceğini anlar ve Genç Adam' a yardım etmeyi kabul eder. Kargo servisi gelip bu kocaman hediye paketini Ayyaş 'tan teslim alır ve zahmetli bir tren yolculuğundan sonra bu çok özel“Hediye”adresine ulaşır.“Son”kimsenin istemediği, ancak beklenildiği gibi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Summary... A young man is in love with a young girl. He has not been able to see her for a long time since they live in different cities, neither can he visit her as he can't afford the travel expenses. So he decides to send her an interesting birthday gift: himself. As for the young girl with whom the young man is in love, she is not 'the real McCoy' despite her beauty. She too is a conformist, ambitious, petty bourgeois character playing the game according to the rules and committed to success.“Love”for her is a ludicrous concept and men are sad creatures who need to be manipulated. The young man to her is“a foolish poet faraway”and he really is faraway. Unaware of all this, the young man asks a wino, who he has not previously known but feels close to, to help wrap him up as a“gift box”. The wino is reluctant at first, but when he realises that he will be awarded a bottle of wine in return for such a minor assistance, he agrees. The cargo workers come and receive from the wino this huge gift box which, after an inconvenient train journey, arrives at its destination.“The end”will be contrary to everyone's wishes but, as expected. II