Constitutional revolutions: Iran (1906) and the Ottoman Empire (1908) compared
Anayasal devrimler: İran (1906) ve Osmanlı İmparatorluğu (1908) karşılaştırma
  1. Tez No: 125050
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL MİLANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Kemal Milani'nin Atatürk Modern Türk Tarihi Enstitüsünde Felsefe Doktoru unvanı için yaptığı tezin özeti Nisan 2002 de alınmıştır. Başlık: ANAYASAL DEVRİMLER: IRAN (1906) VE OSMANLI İMPARATORLUĞU (1908) KARŞILAŞTIRMA Bu doktora tezi orta doğunun iki komşu devleti olan Türkiye ve İran' m, yirminci yüzyılın başında iki sene ara ile yaşadıkları meşrutiyet denemeleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışmadır. Birbiri ardına gerçekleşen bu iki meşruti hareket akla bu hareketlerin dünya politik ajandasının bir yansıması mı, yoksa sadece kendi iç dinamikleri neticesinde ortaya çıkan hareketler midir sorusunu getirmektedir. Bu soruyu cevaplamak için Türkiye ve Iran üzerine karşılaştırmalı bir çalışma tarihi bir perspektiften yapılmıştır. İlk olarak bu iki devletin, on dokuzuncu yüzyılın hemen başındaki geleneksel sosyo-politik yapılan karşılaştırılmış daha sonrada on dokuzuncu yüzyılda her iki devletin yaşadıkları reform sürecinde iç ve dış dinamiklerin nasıl enteraktif olarak işlediği analitik olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Bu gün bu iki devletin geçmişte benzer anayasal modernleşme tecrübeleri yaşamış olmalarına neden farklı rejimlerle sahip olduklarını anlamak için son karşılaştırmayı yapmadan önce bu iki ülkedeki anayasal meşrutiyet hareketleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışma bu iki ülkedeki anayasal hareketlerin dış konjektürden hem etkilendiğini hem de ilham aldığım ortaya koymaktadır. Fakat, bu iki ülkenin tarihsel ve kültürel arka planının oluşturduğu iç dinamikler ve ondokuzuncu yüzyılda yaşadıkları deneyimler, gelecek yıllarda yarattığı farklı sonuçları bakımından değişik anayasal hareketler oluşmasına yol açmışlardır.
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Dissertation of Kemal Milani for the degree of Doctor of Philosophy at the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken April 2002. Title: CONSTITUTIONAL REVOLUTIONS: IRAN (1906) AND THE OTTOMAN EMPIRE (1908) COMPARED. This dissertation is a comparative study on two neighbouring countries in the Middle East, Turkey and Iran, both of which experienced similar constitutional revolutions at the beginning of the twentieth century, within a period of two years. Considering the other constitutional movements that occurred one after another raises the question of whether these movements were just the consequences of a world political agenda or they occurred only coincidentally, inspired by their internal dynamics. To answer this question, a comparative study was conducted on Iran and Turkey from an historical perspective. First their traditional socio-political structures on the eve of the nineteenth century before the modernisation movements began were compared, then the reform process in the nineteenth century was shown from an analytical perspective looking at how both domestic and foreign dynamics worked interactively. Before making the final comparison for understanding why these two countries, which have such different political regimes today although they passed through similar constitutional and modernization processes, a detailed study of the events of the revolutions is undertaken. The paper concludes that these developments were inspired and affected by outside forces and developments in the world political system. However, the internal dynamics formed by the historical and cultural backgrounds of these two countries, mand the experiences they had in the nineteenth century caused different constitutional revolutions in terms of the outcomes they procudced in the next years. IV