A critical approach to Kant's conception of experience in view of Leibniz's ontology
Kant'ın tecrübe anlayışına Leibniz'in ontolojisi açısından eleştirel bir yaklaşım
- Tez No: 125052
- Danışmanlar: PROF.DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Kant'ın Tecrübe Anlayışına Leibniz'in Ontolojisi Açısından Eleştirel Bir Yaklaşım Aliye Kovanlıkaya Kant'ın spekülatif olarak adlandırdığı metafiziğe yönelttiği eleştirilerin geçerli olabilmesi ve kendisinin metafiziği bir bilim olarak temellendirme girişiminin başarılı olabilmesi için, eleştirel düşüncede insanın tanıma faaliyetinin sınırını tayîn eden tecrübenin bu düşünce çerçevesinde tesîs edilebilmesi gereklidir. Kant'ın tecrübe anlayışı, Leibniz'in tecrübe anlayışının bazı cihetleri muhafaza edilerek oluşturulmuştur. Fakat, Kant'ın eleştirel düşüncesi Leibniz'in tecrübe anlayışının zemîni olan cevher anlayışını iptal etmeye çalıştığı ' için, tecrübe, eleştirel düşüncenin çerçevesi içinde kalınarak tesîs edilemez.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Critical Approach to Kant's Conception of Experience in view of Leibniz's Ontology by Aliye Kovanhkaya In order for Kant's criticism of metaphysics which he calls 'speculative' to be valid and in order for his attempt to establish metaphysics as a science to be successful, experience which, in critical thought, determines the limits of knowing activity of human beings should be constituted within the framework of this thought. Kant's conception of experience is formed by preserving some aspects of that of Leibniz. However, since Kant's critical thought attempts to cancel Leibniz's conception of substance which is the basis of experience in Leibniz, experience cannot be constituted within the framework of critical thought.