İbn-i Kemal'in hayatı, kader ve kaza anlayışı ve 'Risale fi'l-Cebr Ve''l-Kader' adlı eserin tahlili
The life of Ibn-i Kamal, the research analysis of the work 'Risale Fi'l-Cebr Ve'l-Kadar' and his understanding of fate and destiny
  1. Tez No: 125161
  2. Yazar: EYÜP GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
“İbn-i Kemal'in Hayatı, Kader ve Kaza Anlayışı ve 'Risale fi'1-Cebr ve'l- Kader' Adlı Eserinin Tahlili”konulu tez çalışmamız başlıca üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İbn-i Kemal'in hayatı ve ilmî değerini inceledik, ikinci bölümde onun“R_ fi'1-Cebr ve'1-Kader”adlı eserini tahlil ettik. Üçüncü bölümde ise söz konusu risaleden yararlanarak İbn-i Kemal'in kader ve kaza anlayışını çıkardık. Ayrıca tezin sonuna, eserin Arapcası ve tercümesini ekledik. Araştırmamızın temel kaynağı olarak risalenin Arapça matbu nüshasını seçtik, diğer yazma eserlere de inmeye çalıştık. İbn-i Kemal'in kader anlayışını ortaya koymaya çalışırken zaman zaman onun diğer eserlerine de atıfta bulunduk. Ayrıca kaderle ilgili yazılmış diğer kaynaklara da müracaat ettik. Yaptığımız çalışmada İbn-i Kemal'in aklî ve naklî ilimlerde eser vermiş çok yönlü bir müellif olduğunu tespit ettik. Ve onun kader problemim Ehli Sünnet'in klasik usûlüne bağlı kalarak felsefi bir derinlik içerisinde tahlil ettiğini gördük.
Özet (Çeviri)
Our Thesis analysis-the subject of which is involved with the life of Ibn-i Kemal, his understanding of“Fate and, Destination”and the analysis of hiswork: R. Fi'1-Cabr which is composed of three main parts. The life of Ibn-ı Kemal and his value as a scholar are concentrated on for the first part of our research. We intensively analyze his work Risala fı'1-Cabr ve'1-Kadar in the following part. Finally, in the last part of our research, we reveal his opinions on“Fate and Destination”the taking referances from his book. Furthermore, we add the arabic and the translation of the work in our thsis. We choose the Arabic publication of this Pumphlet as the major resource of our research. We also try to back this research with some other manuscripts on this subject as wella revealing his understanding of Fate we also examplify his other works on this subject for our evaluations. Furthermore, we refer to the works of other scholars dealing with this subject. We clearly see him as a multidimensional scholar who has works on rational and theological sciences. We also consider him to assess the problem of Fate in a profound philosophy while being loyal to the Classical Way of Ahl-i Sunna.