Effect of metal surface coating on the moisture absorption characteristics of cfrp
- Tez No: 1254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ORBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ö2ET YÜZEY METAL KAPLAMALARIN KARBON ELYAFLI PLASTİKLERİN NEM ABSOEBLAMA. ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Ş İMŞEK, Selma Yüksek Lisans Tezi, Kimya Müh. Böl. Tez; Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Neşe ORBEY Eylül 1987, 78 sayfa Bu çalışmada, yüzey metal kaplamaların Fibredux 914 C/T300 karbon elyaf takviyeli epoksi plastiklerin ese absorbs iyonu ürerine etkileri incelenmiştir. Vakum kaplama tekniği ile karbon elyaflı plastikler üzerine bakır-altın, bakır-nikel-altın, nikel ve altın filmleri elektrolit yöntemi ile dekoratif bakı r-nikel -krom filmleri kaplanmıştır. Metal filmler ile kaplanan numuneler doygun tuz çökeltisi yöntemi ile 70 C de., %90 bağıl nemli ortamda yaşlandırılmıslardır.Vakum kaplama tekniği ile kaplanmış numunelerin yaşlandırma deneyleri sırasında ağırlık artış değerleri alınmış, elde edilen değerler bu teknik ile kaplanan metal filmlerin, numunelerin nem absorbs iyon hızını etkilemediklerini göstermiştir. -7 2 Difüsyon katsayısı, 3.4*10-7 mm2 /sec olarak hesaplanmıştır. Yaşlandırılmış numunelerin elektronmikroskop altında incelenmeleri, çatlak oluşumlarını açığa çıkarmıştır. Bu nedenle vakum kaplama tekniği ile Fibredüx 914C/T300 karbon elyaf takviyeli epoksi plastikleri için istenilen filmin elde edilemeyeceğine karar verilmiştir. Elektroliz yöntemi ile metal filmlerin kalınlıkları artırılmış, fakat çatlaklar bu metal filmler üzerinde de gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Karbon elyaf takviyeli plastik, ivmelendirilmiş yaşlandırılma, karbon elyaf takviyeli plastiklerin nem absorbsiyonu..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF METAL SURFACE COATIHG ON THE MOISTURE ABSORPTION CHARACTERISTICS OF CFBP Ş1MŞEK, Selma M.S. in Ch.E. Supervisor : Asst.Prof.Dr. Meşe ORBEY September 1987, 78 pages In this study, the influence of metal surface coating on the moisture absorption characteristics of Fibredux 914/T300 Carbon Fibre Reinforced Plastics (CFRP), which contain unidirectional carbon fibres and epoxy resin as a matrix, were investigated. Copper-gold, copper-nickel-gold, nickel and gold films were deposited on CEFP specimens using vacuum evaporation technique. Decorative copper-nickei-chromium combinations vers plated on CFEP specimens with electroplating technique. o The coated specimens were aged at 70 C and 90% RH, by using saturated salt solution technique. The weight gain of specimens coated by vacuus evaporation technique monitored during ageing shows that the setal films does not affect the moisture absorption rate of specimens. The diffusion coefficient B, was calculated to be 3. 4*10-7 mm2 /sec. The examination of aged specimens under the scanning electrcniBicroscope reveals crack formations on“111”the metal layers. Therefore it is concluded that the vacuum evaporation technique doss not provide a sufficient film for Fibredux 914C/T 300 CFRP specimens. By using electroplating technique, the thicknesses of metal films were increased.. but crack formations were also observed with this type of metal films. Key words : Carbon fibre reinforced plastic, accelerated ageing, moisture absorption of CFRP. -iv-