Kızılca Mahallesi ve çevresinin coğrafi etüdü
Geographical study of the Kızılca district and surroundings's
- Tez No: 125513
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÎII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KİZİLCA MAHALLESİ VE ÇEVRESİNİN COĞRAFİ ETÜDÜ Rıdvan ERDOĞAN Danışman: Prof. Dr. Hakkı YAZICI 2003 - Sayfa : 75 Jüri: Prof. Dr. Hakkı YAZICI Doç. Dr. Halil KOCA Yrd. Doç. Dr. İ. Fevzi ŞAHİN Anadolu da görülen yerleşme şekillerinden biri de köye bağlı mahallelerdir. Araştırma konusunu Erzurum'un Çat ilçe merkezine bağlı Kızılca Mahallesinin coğrafi etüdü oluşturmaktadır. Yaklaşık 12200 dönümlük arazisiyle Kızılca mahallesi, yaklaşık 1950 m rakıma sahiptir. Doğusunda Budaklar Köyü. güneyinde Çat ilçe merkezindeki Oyuklu mahallesi, batısında yine bir mahalle yerleşmesi olan Tuzluca mahallesi, kuzeyinde Yukarı Çat köyü bulunmaktadır. Bağlı bulunduğu Çat ilçe merkezine 3 km, Erzurum iline 49 km uzaklıktadır. Palandöken dağlarının güney yamaçlarına kurulan yerleşme oldukça arızalı yapıya sahiptir. Araştırma sahasının güneyinde platoluk alan uzanmaktadır. Bu platoluk alandan Karagöl-Bingöl dağlarına geçilir. Araştırma sahamızın kuzeyinde oldukça yüksek dağ kütlesi bulunmaktadır. Yerleşmenin 3 km kuzeyinde yer alan Esmertaş tepesinin yükseltisi 2250 m'dir. Sert kışların yaşandığı araştırma sahamızda kış aylarında sıcaklıklar oldukça düşüktür. Nitekim yıllık sıcaklık ortalaması 6°C*yi ancak bulur. Araştırma sahamızın içinde Kişanlı(Dercçayır) deresi bulunmaktadır. Osmanlı subaylarından birinin arazisi üzerinde kurulmuş yerleşmenin nüfusu, göçlerle ve doğal nüfus seyriyle artmıştır. Bununla birlikte nüfusta zaman zaman azalmalar ve artmalar yaşanmıştır. Bunun nedeni göçlerdir. Temel geçim kaynağı hayvancılıktır. Büyükbaş hayvancılık yanında küçükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Ekip-biçme faaliyeti olarak az da olsa bazı tahılların tarımı yapılmaktadır. Her yerleşmede olduğu gibi araştırma sahamızın da doğal ve beşeri çevre sorunları vardır. Bu sorunlara çözümün en kısa zamanda bulunması, yöredeki göçleri önlemek açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTERS THESIS GEOGRAPHICAL STUDY OF THE KIZILCA DISTRICT AND SURROUNDİNGS'S Rıdvan ERDO?AN Advisor: Prof. Dr. Hakkı YAZICI 2003 - Pages: 75 Jury: Prof. Dr. Hakkı YAZICI Doç. Dr. Halil KOCA Yrd. Doç. Dr. İ. Fevzi ŞAHİN The research topic consists of the geographical study of the Kızılca district of the town of Çat in the Erzurum province, which is a typical settlement form observed in Anatolia. The district with a total surface area of 12200 decares is located at an elevation of 1950 meters. The settlement area is bounded by the village of Budaklar to the east, Oyuklu district of Çat to the south, Tuzluca district to the west, village of Yukarı Çat to the north. It's 3 kilometers to the downtown of Çat and 49 kilometers to Erzurum. This area, located in the southern flanks of Palandöken mountain, has an uneven structure. A plateau extends to the south of the study area. Karagöl-Bingöl mountains start at the place where the plateau terminates. High mountainous terrain exists in the north of the study area. The Esmertaş hill located 3 kilometers north to the settlement area is 2250 meters in elevation. The temperatures during the winter months is very low in the study area where heavy winter conditions are prevailing. The average temperature is 6°C. The Kişanh(Dereçayır) stream is within the study area. The population has increased gradually due to migration and birth rate in the settlement area once owned by an Ottoman officer. Changes in the population took place occasionally mainly due to migration. The main economical source is livestock being cattle and sheep Grain cultivation is the only agricultural activity in the region.